fot. UM Grodzisk Mazowiecki

Nowy Ratusz w Grodzisku Mazowieckim otoczył zabytkową willę

Nowy Ratusz w Grodzisku Mazowieckim zbudowano w 2021 roku. Budynek zdobył nagrodę I stopnia w konkursie Budowa Roku. W realizacji uwagę zwraca nietypowe zestawienie – nowy Ratusz powstał tuż obok zabytkowej Willi “Niespodzianka”.

Formalnie budynek nazywa się Centrum Informacyjno-Administracyjne, Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Przeciwdziałaniu Wykluczeniu Społecznemu – Siedziba Urzędu Miejskiego. Projekt budynku przygotował Franciszek Łasocha (architektura) oraz Barbara Stankiewicz (konstrukcja).

Nowy Ratusz stanął tuż obok Willi “Niespodzianka”. To urokliwy, maleńki budynek z 1903 roku. Zabytkową willę zaprojektował Józef Moszyński. W latach 30. rodzina Moszyńskiego sprzedała budynek Maurycemu Freidlichowi, który był ławnikiem w zarządzie Grodziska Mazowieckiego. Budynek do końca XX w. należał do jego spadkobierców. W 2010 roku willa została podpalona, jej stan techniczny groził rozbiórce. Na szczęście miasto przejęło budynek w 2014 roku i trzy lata później zakończył się jej gruntowny remont. Obecnie w willi jest siedziba Biura Rady Miejskiej.

Ratusz w Grodzisku Mazowieckim ma cztery kondygnacje i jest częściowo podpiwniczony. W części podziemnej zlokalizowano archiwum oraz pomieszczenia techniczne. Parter zajęły pomieszczenia do obsługi mieszkańców. Wyższe kondygnacje przeznaczono dla poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta.

Urzędnicy pozostałych wydziałów, znajdujących się na piętrach, będą schodzić do interesantów na parter, co usprawni załatwianie spraw i nie będzie powodować konieczności poszukiwania przez mieszkańców właściwej komórki organizacyjnej – czytamy w komunikacie miasta na stronie Grodzisk.pl.

fot. modernizacjaroku.org.pl

Na dachu budynku znajduje się kotłownia gazowa i instalacja paneli fotowoltaicznych. Rolę ratusza miejskiego podkreśla umieszczony na elewacji herb Grodziska Mazowieckiego, a także zegar – tradycyjnie odmierzający godziny życia miasta i gminy.

Budynek ma kształt litery “L”. Od strony dziedzińca jest osłonięty przeszkloną ścianą w kształcie łuku. To właśnie ta część budynku otacza “Niespodziankę”. Nowoczesna konstrukcja fasady szklanej stanowi powierzchnię odbicia „lustra” dla zabytkowej kamienicy. Charakterystycznymi elementami budynku są: oświetlenie LED fasady szklanej oraz zegar z herbem Grodziska Mazowieckiego umieszczony na żelbetowej części elewacji.

źródło: Budowa Roku, Modernizacja Roku

Czytaj też: Miasto | Elewacja | Szkło | Zabytek | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły