nowy ratusz łodzi

Nowy Ratusz w Łodzi będzie większy? Może mieć nawet 70 m wysokości

Nowy Ratusz w Łodzi zbudowany zostanie w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta. O nowym ratuszu pierwszy raz pisaliśmy rok temu. Miasto zorganizowało konkurs na jego projekt. Zwyciężyła wtedy propozycja, którą przygotowali Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski i Michał Piech.

Zwycięski projekt przewiduje połączenie historii ze współczesnością. Budynek ma wizualnie nawiązywać do pobliskiej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności. Przyszła siedziba magistratu zbudowana zostanie w Nowym Centrum Łodzi i wraz z pobliskim Rynkiem Kobro będzie stanowić nową jakość przestrzeni publicznej. Powstanie wizytówka miasta – mieszkańcy będą mogli korzystać z woonerfu, tuż obok znajduje się kompleks EC1 oraz dworzec kolejowy.

Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jego jury i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki, a my przyznaliśmy w konkursie pierwszą nagrodę – komentowała wyniki konkursu Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.


W połowie marca zmieniono Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru, który po zmianach pozwala budować wysokie budynki. Od strony placu budynki będą mogły mieć 35 metrów wysokości (11 kondygnacji), a w głębszej części działki nawet 70 metrów wysokości (24 kondygnacje). Finalnie budynek nowego ratusza od strony Rynku Kobro może mieć 35 m, ale w dalszej części wysokość bryły może się zwiększyć do 70 metrów.

Co ciekawe, miasto chce zbudować budynek w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w takim przypadku urząd nie wyda nawet złotówki na inwestycję. Miasto udostępni inwestorowi teren, a partner kapitał na sfinansowanie całego projektu. Prezydent miasta podkreśla, że zebranie wszystkich urzędników pod jednym dachem przyniesie oszczędności. W nowym ratuszu znajdować się będą nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale też miejsca dla restauracji i lokali usługowych.

Czytaj też: Łódź | Architektura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: łódź.pl, urbanity.pl