fot. Adam Popelka

Nowy ratusz w Ostrawie. Modernistyczna wizytówka industrialnego miasta

Czeska Ostrawa to przemysłowe miasto leżące zaledwie kilkanaście minut od granicy z Polską. Jego najpopularniejszym miejscem jest dawny kombinat przemysłowy Dolni Vitkovice, który po zamknięciu w 1998 roku stał się atrakcją turystyczną i kulturalną. W mieście nie brakuje też innych, wyjątkowych obiektów architektonicznych. Wśród nich jest nowy ratusz w Ostrawie zbudowany w 1930 roku. Do dziś jest nie tylko symbolem miasta, ale też najwyższym i największym ratuszem w całych Czechach.

Do 1930 roku funkcję ratusza pełnił historyczny budynek z XVI wieku znajdujący się przy placu im. Masaryka (aktualnie mieści się w nim muzeum miejskie). W 1925 roku rozpoczęto jednak budowę nowego, górującego nad Ostrawą ratusza. Ponad 85-metrowy kompleks do dziś jest siedzibą władz miejskich. Znajduje się przy placu im. Prokeša – pierwszego czeskiego prezydenta Ostrawy po powstaniu Czechosłowacji w 1918 roku.

Budowa obiektu trwała pięć lat, jednak w jej trakcie konieczna była zmiana planów. Wynikało to z niestabilnego, żwirowego podłoża w miejscu budowy. Betonową konstrukcję zamieniono na lżejszą, wykonaną ze stali pochodzącej z miejscowych hut w Vitkovicach. Mimo to konstrukcja wieży widokowej i tak waży 155 ton, a same zegary znajdujące się na wieży (mające średnicę 3,5 metra) – aż 2 tony. Sama wieża jest pokryta miedzianą blachą, przez co ma teraz zieloną barwę.

Nowy ratusz w Ostrawie to miejsce, z którego można podziwiać miasto i okolice. Na wieżę można dostać się nowoczesną windą. Pomiędzy poszczególnymi piętrami kursuje także historyczny, przedwojenny paternoster. To okrężna, kabinowa, drewniana winda z 1928 roku. Przeważnie w wakacje organizowane są też specjalne wejścia lub zejścia po schodach. W tym celu trzeba pokonać niemal 300 stopni. Tym, co może się spodobać, są nie tylko widoki z wieży na pełną secesyjnych i modernistycznych budynków starówkę Ostrawy. Wrażenie sprawia też samo wnętrze budynku.

fot. Adam Popelka

 – Widać tu funkcjonalistyczny styl. Architekci zastosowali minimum elementów ozdobnych. Te, które są, zostały wykonane jednak z materiałów najwyższej jakości takich jak brąz, marmur i egzotyczne drewno – opowiada Filip Witkowski, pracownik wieży, a zarazem polskojęzyczny przewodnik po Ostrawie i jej promotor. – Przed ratuszem znajduje się natomiast fontanna z osobliwą rzeźbą Ikara, którą też warto zobaczyć – dodaje. Dzieło Františka Štorka symbolizuje wzloty i upadki miasta i jest trzecią co do wielkości figurą z brązu w całych Czechach – po pomnikach Jana Žižki i św. Wacława w Pradze. Fasadę ratusza zdobią dawne symbole Ostrawy – odnoszą się one do górnictwa, hutnictwa, nauki i handlu.

Wieża ratusza jest czynna przez cały rok, także w święta. Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj. Do dziś pozostaje najwyższym budynkiem Ostrawy. Według planów do 2027 roku ma jednak powstać Ostrava Tower, a nowy budynek ma być nie tylko najwyższym wieżowcem Ostrawy, ale i całych Czech. Na ten temat pisaliśmy w whiteMAD w tym miejscu. – Co ciekawe, pod koniec lutego rada miasta Ostrawy zadecydowała, aby wygląd wieżowca, który jest kontrowersyjnym tematem w regionie powstał w ramach konkursu architektonicznego. Czy zatem powstanie już kolejny plan na Ostrawski “Mrakodrap”? – zastanawia się Filip Witkowski. Odpowiedź najpewniej poznamy niebawem.

Zdjęcia: Tomasz Kobylański, Filip Szatanik, archiwum ostrawskiego ratusza (Boris Renner, Adam Popelka).

Czytaj też: Modernizm | Zabytek | Czechy | whiteMAD na Instagramie  |