Aktualna wizualizacja

Nowy Rynek w Poznaniu. Powstanie na działce dawnego PKS

O zabudowie działki, na której dawniej mieścił się dworzec PKS, mówi się od kilku lat. Stojąca dziś niemal całkowicie pusta działka, już niedługo ma stać się tętniącym życiem kompleksem biurowców.

Głównym wykonawcą projektu jest firma Skanska, która jeszcze w tym roku chce rozpocząć budowę kompleksu. Obecnie na terenie liczącym 25 tysięcy metrów kwadratowych prowadzone są prace rozbiórkowe dawnych budynków dworca. Inwestycja nazwana Nowy Rynek, ma być w głównej mierze przeznaczona pod handel i usługi. Nie zabraknie rowniez miejsca na apartamenty, jednak będą stanowić one niewielką cześć obiektu.

Jako pierwszy powstanie U-kształtny budynek leżący przy ulicy Przemysłowej. Według zapewnień inwestora, budynek będzie przypominał niedawno ukończony budynek Maraton, który również powstał z ramienia firmy Skanska. Zadbano o to, by Nowy Rynek, był spójny architektonicznie z ciągnąca się nieopodal ulicą Królowej Jadwigi, a także “poznańskim Manhattanem” składających się z wieżowców nieopodal Starego Browaru. Przypomnijmy, ze to właśnie tam, już za kilka lat ma powstać najwyższy budynek w Poznaniu – Silver Tower.

Zabudowa całego terenu Nowego Rynku zajmie inwestorowi od 10 do 15 lat. Jako pierwsze powstaną budynki biurowe, następnie przyjdzie czas na budynki mieszkalne. Smutna informacja jest zaniechanie przeniesienia Teatru Muzycznego. Według wstępnych planów na terenie dworca PKS, miał powstać nowy gmach Teatru Muzycznego . Spotkało się to z wielką radością wśród poznaniaków. Jednak ze względu na zbyt wysokie koszty, miasto odrzuciło projekt. Narazie nieznane są dalsze losy teatru.

 

fot. materiały prasowe Skanska/JEMS architekci