wiz. Foster + Partners

Nowy stadion Manchesteru United zrewolucjonizuje całe miasto!

Nowy stadion Manchesteru United projektu Foster + Partners odmieni całą okolicę Old Trafford. Portowa dzielnica zamieni się w nowoczesny dystrykt mieszkalno-usługowy z rozbudowanym transportem publicznym i zielenią. Centralnie położony obiekt sportowy stanie się nową siedzibą „Czerwonych Diabłów”, a wysłużony 115-letni stadion Old Trafford pozostanie na swoim miejscu. Projekt zakłada wybudowanie modularnego obiektu z wielkim zadaszeniem przykrywającym pobliskie place.

Zasłużona emerytura

Choć wiek Old Trafford nie jest nawet zbliżony do najstarszego stadionu na terenie Wielkiej Brytanii, to trzeba przyznać, że 115 lat to bardzo dużo czasu. Oczywiście stadion Manchesteru United przechodził wiele remontów, ale jego dzisiejsza forma i pojemność odstają od najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Odpowiedź na ten problem zasugerowała gwiazda światowej architektury — Lord Norman Foster, który sam pochodzi z okolic Manchesteru.

Pomysł nowego, większego stadionu pojawił się już na początku XXI w., ale brak konkretnego planu i odpowiednich środków w kasie miasta utrudnił inwestycję. Po tym, jak biznesmen Sir Jim Ratcliffe wykupił prawie 1/3 udziałów w klubie miasto zapowiedziało plan odnowy całej dzielnicy. Z kolei, pracownia Foster + Partners przedstawiła niedawno pierwsze wizualizacje stadionu.

Trójzębny namiot

Nowy stadion ma pomieścić, aż 100 tys. osób co sprawi, że obiekt będzie mógł konkurować z największym w Europie stadionem Camp Nou w Barcelonie. Jednak najbardziej przykuwającymi wzrok elementami będą trzy maszty, na których rozpościerać się będzie ogromne zadaszenie. Maszty nawiązują do trójzębu obecnego w klubowym herbie, a najwyższy z nich będzie wzbijał się na 200 m. Taka wysokość uczyni nowy stadion najwyższym obiektem w Manchesterze.

Biały namiotowy dach przykryje nie tylko stadion, ale i ogromną przestrzeń znajdującą się przed obiektem. Plac ma być dwa razy większy niż londyński Trafalgar Square, co oznacza, że jego powierzchnia przekroczy 24 tys. m kw. Rozlewające się zadaszenie ma roznosić okrzyki fanów daleko poza stadion. Warto dodać, że dach ma zbierać deszczówkę i korzystać z technologii fotowoltaicznych. O podobnym rozwiązaniu w architekturze stadionowej można przeczytać TUTAJ.

wiz. Foster + Partners

Świątynia piłki nożnej

Na wizualizacjach widać tereny zielone otaczające stadion, a także balkony i kładki, które zapełnią się dziesiątkami tysięcy fanów. Miasto planuje również usprawnić pasażerski ruch kolejowy do nowego dystryktu, co będzie wiązać się z przebudową okolicznej stacji. Według burmistrza cały dystrykt to plan na dziesięć lat budowy, ale sam stadion można zbudować w zaledwie pięć lat. Lord Norman Foster chce skorzystać z pobliskiego kanału, którym można transportować prefabrykowane moduły bezpośrednio na plac budowy. Stadion ma składać się ze 160 takich modułów.

Architekt podkreśla, że nowy stadion ma być miejscem świętym dla fanów Manchesteru United z całego świata. Nowy obiekt będzie cechował się otwartością, a nie morzem izolujących miejsc parkingowych. Globalna atrakcja wspomoże rozwój poprzemysłowego miasta, które w ostatnich latach rośnie w dynamicznym tempie. Na więcej informacji trzeba będzie jeszcze poczekać, ale istniejące wizualizacje wyglądają obiecująco. Pozostaje tylko pytanie na przyszłość odnośnie tego, jak mieszkańcy poradzą sobie z ogromnym rykiem stadionu.

Źródło wizualizacji: Foster + Partners

Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Sport | Wielka Brytania | whiteMAD na Instagramie