wizualizacja zmian

Nowy Stary Rynek w Słupsku. Przebudowa trwa!

Na jego metamorfozę mieszkańcy czekali od wielu lat. Stary Rynek w Słupsku wreszcie się zmienia. Zamiast wielkiego parkingu, mieszkańcy mają zyskać atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku, która wprowadzi do centrum nową jakość. Czy jednak projekt sprosta oczekiwaniom przyszłych użytkowników?

Projekt zmian zaprezentowany został przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. Plan zakłada zmianę całej powierzchni Starego Rynku i stworzenie stref do wypoczynku. Miejsce ma przestać być “patelnią”, pozbawionej zieleni przestrzenią, która latem z powodu wysokiej temperatury nie jest przyjemnym miejscem do przebywania. Minusem rynku była też jego parkingowa funkcja. Za kilka miesięcy takie historie mają być tylko wspomnieniem.

W ramach modernizacji Starego Rynku wykonane zostaną roboty budowlane obejmujące przebudowę placu Stary Rynek, część ulicy Grodzkiej, część ulicy Nowobramskiej oraz część ulicy Zamenhofa, w tym m.in.: budowę posadzki Starego Rynku wraz z fontanną, wykonanie nasadzeń zieleni, budowę elementów małych form architektonicznych – ławek, siedzisk, pojemników na odpady oraz modułowych zadaszeń w północnej i zachodniej części placu, a także budowę oświetlenia terenu w postaci opraw doziemnych i latarni ulicznych, w tym wykonanie iluminacji siedzisk, drzew i zadaszeń – informują urzędnicy.

Nowe meble miejskie uzupełni zieleń. Czy jej ilość będzie wystarczająca? Mieszkańcy chcą uniknąć efektu “betonozy” i zmiany jednej rozgrzanej “patelni” na drugą. Miasto zapewnia, że ilość nowej zieleni pozwoli uniknąć takiego wrażenia. Posadzonych zostanie siedem lip drobnolistnych, dziesięć klonów czerwonych i pięć głogów. Prócz tego 200 krzewów, 200 bylin i prawie dwa tysiące roślin cebulowych.

Obszar przebudowy

Prace rewitalizacyjne mają pochłonąć 20 mln zł., z czego 12 mln. pochodzi z rządowego dofinansowania. Przebudowę rynku realizuje firma Strabag.

Obecnie część terenu objęta jest badaniami archeologicznymi. Podczas prac prowadzonych w południowej pierzei Starego Rynku udało się znaleźć liczne przedmioty z przeszłości. Znaleziono między innymi amunicję z 1945 r., maszynę do szycia, grzejniki, butelki czy licznik wody. Chcąc zaspokoić ciekawość mieszkańców, wokół rynku zorganizowano spacer badawczy. Ostatni odbył się w piątek 7 czerwca.

Wizerunkową zmianę Rynku ma zapewnić też planowana inwestycja deweloperska. Plan zakłada, że z krajobrazu zniknie działający w dawnym kinie Milenium supermarket. Budynek kina miałby zostać wyburzony, a w jego miejscu powstać nowoczesny kompleks o mieszanej funkcjonalności, z którego mieliby korzystać wszyscy mieszkańcy.

Gmach zaprojektowali architekci z Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. Budynek miałby stać się kulturalnym sercem miasta. Wewnątrz planowane jest powstanie hotelu, sali widowiskowej, browaru, muzeum piwowarstwa, restauracji, kawiarni, sklepów oraz biur. Liczący 6 kondygnacji obiekt stałby się dominantą tej części miasta. Projekt zakłada stworzenie zielonych tarasów na dachu oraz podziemnego parkingu z setką stanowisk. Budowa kompleksu miałaby pochłonąć 150 mln zł i zakończyć się w 2027 r. Nim to nastąpi, z krajobrazu zniknąć musiałoby dawne kino Milenium. Wizualizację zmian możecie zobaczyć na wideo poniżej:

 

Tym razem mamy dwa pytania. Pierwsze dotyczy planowanej ilości zieleni na Rynku:

Jak oceniasz ilość planowanej zieleni na przebudowanym Rynku?

View Results

Loading ... Loading ...

Drugie pytanie dotyczy kina Milenium:

Czy warto wyburzyć dawne kino, by zbudować tu nowy kompleks?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: Rewitalizacja Słupsk, UM Słupsk

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Miasto | Urbanistyka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły