Nowy System Informacji Miejskiej w Krakowie. Tak wyglądają tabliczki z nazwami ulic

W Krakowie wprowadzony został nowy System Informacji Miejskiej. To najczęściej tablice informacyjne z nazwami ulic, które wiszą na ścianach budynków.

Mieszkańcy Krakowa mogą już zobaczyć nowe tabliczki z nazwami ulic. Pierwsze elementy nowego Systemu Informacji Miejskiej pojawiły się na elewacjach w pobliżu domu handlowego Jubilat. Celem wprowadzenia nowego wzoru tabliczek jest chęć ujednolicenia całego systemu informacji miejskiej na terenie Krakowa. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące w przestrzeni publicznej będą pojawiać się nowe oznakowania punktów adresowych, tablice z nazwami ulic, plac, rond, tablice informacji drogowej kierujące do dzielnic oraz najważniejszych obiektów użyteczności publicznej, obiektów kulturalnych i rekreacyjnych. Nowe będą też tablice z informacjami o patronie ulicy, a także elementy oznakowania turystycznego.

Plan, by ujednolicić System Informacji Miejskiej (SIM) w Krakowie pojawił się już w 2017 roku, kiedy ogłoszono konkurs na jego koncepcję. Zwyciężyła wtedy propozycja przygotowana przez Towarzystwo Projektowe i pracownię Para-Buch. To właśnie te instytucje przekazały miastu ogólną koncepcję SIM w listopadzie 2018 roku.


Montaż pozostałych tablic w formie pilotażu nastąpi w ciągu najbliższych dni. Dodatkowo w ramach projektu w przestrzeni miasta pojawią się nowe informacje kierunkowe dla pieszych, kierowców i podświetlany punkt informacyjny na placu Na Groblach. W pierwszym kwartale 2021 roku odbędą się konsultacje społeczne w sprawie całego systemu.

Czytaj też: Identyfikacja wizualna | Kraków | Ciekawostki | Miasto

fot. Bogusław Świerzowski, źródło: UM Kraków