Nowy wieżowiec w Kuwejcie

Nowy wieżowiec w Kuwejcie. 300-metrowy wieżowiec zaprojektował Norman Foster!

Nowy wieżowiec w Kuwejcie będzie siedzibą The National Bank of Kuwait – największego banku w Kuwejcie. To właśnie od nazwy banku pochodzi oficjalna nazwa wieżowca: NBK Tower. Zdaniem inwestora, obiekt, który stanie w dzielnicy finansowej, ma stać się nową ikoną miasta. Gmach powstanie w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic, w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższej wieży w kraju Al Hamra Tower (412 metrów). Projekt nowego wysokościowca powstał w pracowni Foster + Partners. 

Nowa siedziba The National Bank of Kuwait powstanie w dzielnicy finansowej Sharq. Jego bezpośrednimi sąsiadami będą najwyższe obecnie obiekty w Kuwejcie, czyli Al Hamra Tower mierząca 412 metrów wysokości, czy Arraya Tower (300 metrów). Nowy wieżowiec w Kuwejcie zaprojektowany został przez architektów z pracowni Foster + Partners. Architekci nadali obiektowi obły kształt, który zwęża się ku szczytowi i przyziemiu, nadając bryle lekkości. Zdaniem architektów, obiekt ma stać się nową ikoną Kuwejtu, nie tylko za sprawą swojej bryły, ale także za sprawą ekologicznego podejścia do projektowania architektów.

“Nowa siedziba Narodowego Banku Kuwejtu (NBK) reprezentuje innowacyjną strategię ochrony środowiska, a także stanie się charakterystycznym symbolem panoramy Kuwejtu. Budynek charakteryzuje się trwałym, funkcjonalnym i ikonicznym dizajnem, który podkreśla wyjątkowość tożsamość NBK” – powiedział Stefan Behling, kierownikstudia Foster + Partners.

Drapacz chmur otoczony jest serią betonowych żeber, które rozciągają się na całej wysokości wieży. Celem jest to, aby obłe żebra efektywnie zacieniły wszystkie 63 piętra wysokościowca, działając niczym parasol przeciwsłoneczny. Pomiędzy żebrami zaplanowano wysokie świetliki, a na jednej ze ścian powstał długi na 300 metrów przeszklony pas doświetlający wnętrze obiektu. 
Wieżowiec NBK będzie drugim najwyższym obiektem w Kuwejcie i kwalifikuje się do kategorii “supertall skyscraper”, do których zalicza się wszystkie obiekty powyżej 300 metrów wysokości. W Polsce znajduje się jeden taki obiekt: wieżowiec VARSO w Warszawie (310 metrów wysokości).

źródło: Foster + Partners / zdjęcia: Foster + Partners (https://www.fosterandpartners.com)Czytaj też: Wieżowiec | Architektura | Elewacja | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły