wieżowiec w Poznaniu

Nowy wieżowiec w Poznaniu. Mają go zbudować w centrum

Nowy wieżowiec miałby zostać zbudowany na działce przy alei Niepodległości oraz ulicy Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

O zabudowie wolnej działki w centrum Poznania słyszymy od ponad 20 lat. Już w 2000 roku miasto pokazało pierwszą koncepcję, która miałaby zostać tam zrealizowana. Wieżowiec Korona Tower zaprojektował Daniel Libeskind, inwestycja nie doczekała się realizacji.

Działka należy do dewelopera – firmy Wechta. Kilka dni temu wizualizacje nowego budynku opublikował na swoim Facebooku radny Bartłomiej Ignaszewski. To koncepcja przygotowana przez pracownię Archikwadrat. Projekt przewiduje budowę wieżowca, którego wielkość wyniesie 115 metrów. Byłby to drugi co do wysokości budynek w mieście. Wyprzedzi go jedynie budynek Silver Tower, który powstaje na Placu Andersa i ma mieć 116 metrów wysokości.

wieżowiec w Poznaniu


Wieżowiec składa się z dwóch części – niższej w głębi działki i wyższej frontowej. Główne wejście zlokalizowane zostało od strony al. Niepodległości. Czy budynek w takiej formie powstanie? Deweloper czeka teraz na opinię miejskiej konserwator zabytków – obok działki, na której stanąć ma wieżowiec znajduje się historyczny budynek PKP oraz wieżowiec Miastoprojektu wzniesiony w 1950 roku. Ten ostatni zaprojektowali Stanisław Pogórski i Tadeusz Płończak. Biały gmach był pierwszym najwyższym budynkiem w Poznaniu zbudowanym już po II wojnie światowej. Budynek liczy 11 kondygnacji.

Czytaj też: Wieżowiec | Poznań | Szkło | WhiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe, Wechta, Archikwadrat