W Nowym Jorku powstanie największe Diabelskie Koło. Londyn daleko w tyle.

Większość z nas zna Millenium Eye, które stoi nad brzegiem Tamizy. Nie każdy jednak wie, że ojczyzną tego typu karuzeli są Stany Zjednoczone. I to aż od 1893 roku.

Historia Diabelskich Kół sięga XIX wieku. W 1893 roku, inżynier George Washington Gale Ferris Jr. stworzył pierwsze na świecie Koło Widokowe. Mierząca 75 metrów karuzela powstała na światową wystawę w Chicago. Miała być głównym konkurentem dla Wieży Eiffla. Koło Ferris’a mieściło 2160 osób i było wyższe niż ówcześnie najwyższy drapacz chmur. Największym w Polsce kołem widokowym jest Gwiazda Duża, znajdująca się na granicy Katowic i Chorzowa. Obecnym liderem na świecie jest The High Roller w Las Vegas, który mierzy ponad 167 metrów wysokości. To się jednak już niedługo zmieni. Kończą się bowiem pracę nad New York Wheel.


New York Wheel ma być prawdziwym gigantem. Jego budowa pochłonie niemal 600 milionów dolarów. Nowojorskie koło widokowe ma sięgać 192 metrów, co odpowiada wysokości 60 pięter. Atrakcja stanie na Staten Island i będzie oferować widok nie tylko na cały Manhattan ale i znaczną cześć rzeki Hudson. Otwarcie obiektu planowane jest na początek 2018 roku.