NUDO design: polsko-włoski sposób na dobry design

W projektowaniu, aby osiągnąć sukces nie wystarczą same umiejętności. Do tworzenia potrzebna jest pasja. Wiedzą to Kaja Ałaszkiewicz i Domenico Russo. Postanowili oni połączyć wspólne zainteresowania i założyli markę NUDO design, która urzeka prostą formą i szczerością.

NUDO design to polsko-włoskie studio projektowe, które specjalizuje się w dostarczaniu minimalistycznych mebli i akcesoriów do wnętrz. Główny materiał, z którego korzystają projektanci to drewno, które nie jest poddawane zaawansowanym obróbkom. Zamiast tego twórcy skupiają się na jego formie. Wiąże się to z filozofią marki. Dla projektantów NUDO design ideą przewodnią i inspiracją jest ludzkie ciało, które wygina się w naturalne kształty, linie i łuki. Takie też są ich meble. Prostota sprawia, że pobudzają zmysły człowieka i zachęcają do nadania im odpowiedniej funkcji. Najlepiej takiej, która będzie odpowiadać potrzebom użytkowników. W zrozumieniu tej idei może pomóc wyjaśnienie znaczenia nazwy. Nudo w języku włoskim oznacza „niezakryty przez odzież”, „nagi”. Odnosi się to również do rzeczy, które nie mają żadnych ozdób i akcentów dekoracyjnych.

Funkcjonalny design to dla nas proste a czasem nawet surowe kształty, które w swojej skromności nie są banalne – tłumaczą twórcy marki.

Powstała kolekcja składa się z pięciu serii. Każdą charakteryzuje coś innego. Tondo to minimalistyczny zestaw stołków i stolików, które można dowolnie łączyć i dopasować do własnej przestrzeni. Do ich produkcji wykorzystano sklejkę liściastą fornirowaną dębem lub jesionem. Stołki mają różą wielkość, dlatego z powodzeniem mogą pełnić funkcję stolika kawowego, nocnego a nawet… stołka do siedzenia! Z kolei najmniejszy mebel z serii Tondo może też być dobrym stojakiem na roślinę.

Niedawno zaprosiliśmy twórców NUDO design do naszego sklepu. Produkty marki znajdziecie klikając TUTAJ. Niżej zebraliśmy opisy ich najciekawszych projektów.NUDO designPodobną funkcję spełnia Giro. To dwa proste stoliki kawowe, które wyróżnia okrągły blat, prostokątna noga i filar w kształcie łuku. Ten ostatni element jest najbardziej charakterystyczny i wymagał od projektantów wykorzystania procesu laminowania.


Kolejna seria to Piano. Składają się na nią stoliki, którym to użytkownik przypisuje funkcję. Na największym śmiało można podać gościom kawę. Mniejszy odnajdzie się w roli stolika przy łóżku w sypialni, a najmniejszy stojaka na roślinę. W serii Piano najlepsze jest to, że nawet po latach użytkowania możemy mebel wykorzystać w zupełnie inny sposób.


Onda to seria akcesoriów drewnianych do kuchni, biura lub studio. Motywem, który wizualnie spaja te akcesoria są trójkątne rowki. Przedmioty produkowane są z litego dębu lub jesionu. Onda Coaster to podkładka pod filiżankę, która może być wykorzystywana jako deska, na której podamy kawałek ciasta. Z kolei Onda Offie to pojemnik na przybory biurowe: ołówki, długopisy i wizytówki. Ostatnim elementem jest Onda Board. To największa z desek, która przyda się podczas spotkań z rodziną lub przyjaciółmi.

NUDO design

NUDO design
NUDO design: Kaja Ałaszkiewicz i Domenico Russo

Czytaj więcej: Drewno | Meble | Naczynia | WhiteMAD na Instagramie