W projektowaniu, aby osiągnąć sukces nie wystarczą same umiejętności. Do tworzenia potrzebna jest pasja. Wiedzą to Kaja Ałaszkiewicz i Domenico Russo. Postanowili oni połączyć wspólne zainteresowania i założyli markę NUDO design, która urzeka prostą formą i szczerością.

NUDO design to polsko-włoskie studio projektowe, które specjalizuje się w dostarczaniu minimalistycznych mebli i akcesoriów do wnętrz. Główny materiał, z którego korzystają projektanci to drewno, które nie jest poddawane zaawansowanym obróbkom. Zamiast tego twórcy skupiają się na jego formie. Wiąże się to z filozofią marki. Dla projektantów NUDO design ideą przewodnią i inspiracją jest ludzkie ciało, które wygina się w naturalne kształty, linie i łuki. Takie też są ich meble. Prostota sprawia, że pobudzają zmysły człowieka i zachęcają do nadania im odpowiedniej funkcji. Najlepiej takiej, która będzie odpowiadać potrzebom użytkowników. W zrozumieniu tej idei może pomóc wyjaśnienie znaczenia nazwy. Nudo w języku włoskim oznacza „niezakryty przez odzież”, „nagi”. Odnosi się to również do rzeczy, które nie mają żadnych ozdób i akcentów dekoracyjnych.

Funkcjonalny design to dla nas proste a czasem nawet surowe kształty, które w swojej skromności nie są banalne – tłumaczą twórcy marki.

Powstała kolekcja składa się z pięciu serii. Każdą charakteryzuje coś innego. Tondo to minimalistyczny zestaw stołków i stolików, które można dowolnie łączyć i dopasować do własnej przestrzeni. Do ich produkcji wykorzystano sklejkę liściastą fornirowaną dębem lub jesionem. Stołki mają różą wielkość, dlatego z powodzeniem mogą pełnić funkcję stolika kawowego, nocnego a nawet… stołka do siedzenia! Z kolei najmniejszy mebel z serii Tondo może też być dobrym stojakiem na roślinę.


Podobną funkcję spełnia Giro. To dwa proste stoliki kawowe, które wyróżnia okrągły blat, prostokątna noga i filar w kształcie łuku. Ten ostatni element jest najbardziej charakterystyczny i wymagał od projektantów wykorzystania procesu laminowania.


Kolejna seria to Piano. Składają się na nią stoliki, którym to użytkownik przypisuje funkcję. Na największym śmiało można podać gościom kawę. Mniejszy odnajdzie się w roli stolika przy łóżku w sypialni, a najmniejszy stojaka na roślinę. W serii Piano najlepsze jest to, że nawet po latach użytkowania możemy mebel wykorzystać w zupełnie inny sposób.


Onda to seria akcesoriów drewnianych do kuchni, biura lub studio. Motywem, który wizualnie spaja te akcesoria są trójkątne rowki. Przedmioty produkowane są z litego dębu lub jesionu. Onda Coaster to podkładka pod filiżankę, która może być wykorzystywana jako deska, na której podamy kawałek ciasta. Z kolei Onda Offie to pojemnik na przybory biurowe: ołówki, długopisy i wizytówki. Ostatnim elementem jest Onda Board. To największa z desek, która przyda się podczas spotkań z rodziną lub przyjaciółmi.


Kolekcję zamyka Conca. To seria półek powstałych w wyniku analizy konkretnych potrzeb wszystkich ludzi.

Zainspirowała nas ręka osoby bliskiej, która trzyma klucze przed wyjściem z domu. Conca poprzez swój naturalny i minimalistyczny kształt naśladujący anatomiczny łuk przypomina nam dłoń przyjaciela, który pomaga, niezależnie od tego, czy trzyma klucze, telefon, okulary czy pożycza monetę – wyjaśniają autorzy projektu.

W tej serii znajdziemy półkę z małym lustrem w dwóch kolorach oraz jej mniejszą wersję już bez lustra. Obie półki najlepiej prezentują się przy drzwiach w przedpokoju i… w duecie!Bo lepiej mieć przed sobą wyciągnięte dwie przyjacielskie dłonie niż jedną. Prawda?

Chcecie zobaczyć meble NUDO design na żywo? Najbliższa okazja już 4-7 października podczas targów Warsaw Home. Stoisko NUDO design ma nr D3.75 i znajduje się w Hali D.

NUDO design: Kaja Ałaszkiewicz i Domenico Russo