Metamorfoza dawnego akademika. Architekci zmienili go w hostel

Chińskie studio O-office renomę w kraju wyrobiło sobie dzięki genialnym modernizacjom opuszczonych i starych budynków. Można powiedzieć, że swoje działania mające na celu ożywienie ponurej i zaniedbanej architektury opanowali do perfekcji. Tak również było w przypadku ich kolorowego projektu: metamorfoza budynku dawnego akademika w Shenzhen w Chinach.

O-office otrzymało zlecenie przebudowy starego budynku, w którym niegdyś mieścił się akademik. Architekci mieli tu zaprojektować tani, ale ładny hostel. Remont zaczął się od całkowitej przebudowy parteru na cele hotelowe. Wydzielono miejsce na usługi administracyjne oraz dzięki wyburzeniu większości ścian uzyskano ogromną przestrzeń wspólną.

Układ pozostałej części budynku pozostał bez zmian. Architekci postanowili zachować oryginalną betonową strukturę fasady, przekształcając ją za pomocą wystających czarnych skrzynek z blachy perforowanej. W skrzyniach tych umieszczono otwory okienne, dzięki czemu uzyskano we wnętrzu dodatkową przestrzeń. Surowy charakter elewacji ożywiono dzięki zastosowaniu kolorowego szkła w dużych otworach okiennych na parterze. Oferują one widok z recepcji, kawiarni, lobby oraz kuchni. Wnętrze zostało również ożywione.

metamorfoza akademika


Posadzki betonowe w pomieszczeniach ogólnodostępnych dzięki renowacji nabrały nowego blasku, natomiast w pokojach ułożono terakotę o podobnym odcieniu szarości. Właściwie jedynymi akcentami kolorystycznymi są kolorowe przegrody oddzielające pokoje od reszty budynku. Efekt? Całość jest bardzo spójna i dobrze przemyślana.

Metamorfoza akademika otrzymała wiele nagród oraz wyróżnień, a biuro O-office w swym bogatym portfolio zyskało nowy budynek, którym może się chwalić na całym świecie.

Czytaj też: Beton | Chiny | Modernizm | Ciekawostki | Metamorfoza

informacje o projekcie:

architekci: O-office architects

lokalizacja: Shenzhen, Chiny
powierzchnia: 1800 m kw
zdjęcia: Chaos.z

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły