dom z wnękami

O takim domu marzyli. Dom z wnękami w Strzelcach Opolskich

Ma aż 458 m kw. Powierzchni. Nowoczesny dom z wnękami zaprojektowali architekci z pracowni RS+ Robert Skitek.

Budynek znajduje się w Strzelcach Opolskich. Powstał na płaskiej działce, w sąsiedztwie innych budynków jednorodzinnych. Dom z wnękami zaprojektowali: Robert Skitek i Jarosław Zieliński we współpracy z Marcinem Jamrożem. Konstrukcję opracował Marek Rewers, a wnętrza zaprojektowała Agata Kokot.

Zadaniem architektów było stworzenie budynku, który będzie opierał się na zestawieniu kilku białych, poprzesuwanych względem siebie wydłużonych pudełek, obejmujących nie tylko same pomieszczenia, ale też otwarte pustki.

Powstałe w ten sposób tytułowe wnęki wyłożone w większości drewnem tworzą kameralne, częściowo zadaszone przestrzenie tarasów. Także dzięki temu rozwiązaniu udało się zrezygnować z zewnętrznych żaluzji zacieniających, a pomieszczenia poprzez cofnięte okna nie są narażone na przegrzewanie latem. W jednej z wnęk schowano strefę wejściową wraz z wiatą na samochód, pozostałe towarzyszą pomieszczeniom mieszkalnym.

dom z wnękami


Na dole otwierają się na strefę dzienną, gabinet i senioratkę. Na piętrze na sypialnię i pokoje dzieci. Dzięki nim każdy z mieszkańców posiada swoją prywatną otwartą, zadaszoną przestrzeń oddzieloną od innych.

Ciepły kolor drewna podkreśla wnęki i kontrastuje z ascetyczną bielą budynku. Minimalistyczna elewacja zdaje się też przenikać do wnętrza – pomieszczenia urządzone zostały nowocześnie i z wykorzystaniem szlachetnych materiałów.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Elewacja | Minimalizm

fot. Tomasz Zakrzewski (archifolio.pl), źródło: RS+ Robert Skitek