O tym, jak Alaksandr Łukaszenka przegonił z Mińska polskich architektów

Zespół projektantów z pracowni Menthol Architects w 2019 roku zaprojektował miejską rzeźbę, która stanęła w centrum Mińska. Był to element wydarzenia Minsk Design Week. Konstrukcję zaledwie po kilku dniach architekci musieli rozebrać, bo nie spodobała się ówczesnemu prezydentowi Białorusi. Alaksandr Łukaszenka musiał oglądać polski pawilon, bo stał przy drodze prowadzącej do Pałacu Prezydenckiego, a jako zachodnia myśl projektowa musiał po prostu zniknąć…

Przypominamy historię, która wydarzyła się w 2019 r. Wtedy latem odbywał się Minsk Design Week. Trójka architektów z Polski (Liliana Krzycka, Rafał Pieszko i Artur Nitribitt) stworzyło projekt Pawilonu Frame, tymczasowej konstrukcji, która stanęła w centrum Mińska. Architekci chcieli, aby konstrukcja pozwoliła użytkownikom odkryć piękno wokół. Ścieżka zwiedzania w pawilonie prowadzi przez cztery kierunki, gdzie otwarcia tworzą ramy dla scenerii i wydarzeń w najbliższym otoczeniu. Otwarta forma ma zachęcić do dialogu z samym sobą oraz otoczeniem. Wnętrze pawilonu pomalowane zostało kolorem roku Pantone o nazwie „Żywy Koral”, który oznacza „koral afirmujący życie”.

Drewniana konstrukcja była jak rzeźba, do której można wejść i poczuć się jak dziecko na placu zabaw. Nietypowa instalacja przykuła uwagę władz Białorusi, które zaczęły wykorzystywać kruczki prawne, by przeszkodzić polskim architektom.

Ideą Pawilonu Frame była odpowiednia lokalizacja, dzięki której otwory pawilonu mogły kadrować widoki na atrakcyjne tereny. Analizując mapę Mińska architekci zdecydowali się na lokalizację rzeźby przy Placu 8 Marca. To atrakcyjny teren pokryty trawą i położony blisko jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Nemiga.


Architekci otrzymali pozwolenie na postawienie pawilonu na Placu 8 Marca i rozpoczęli prace w hangarze, gdzie poszczególne elementy pawilonu zostały ze sobą połączone. Konstrukcja wymagała stabilnego podłoża, dlatego konieczne było usunięcie 30 centymetrów warstwy ziemi, aby całość stabilnie osadzić.

Już pierwszego dnia pracy na Placu 8 Marca zaczęli interesować się nami pracownicy zieleni miejskiej. Pokazaliśmy im pismo pozwalające nam na interwencję w mieście w ramach Minsk Design Week. Wspomniani pracownicy poprosili o kontakt z administracją, aby potwierdzić legalność naszej pracy. Przekazaliśmy to organizatorom Minsk Design Week i wróciliśmy do syzyfowej pracy kopania rowów fundamentowych – wspomina architekt Artur Nitribitt.

Po zakończeniu dnia architekci wrócili do hangaru i otrzymali wiadomość, że nie powinni byli naruszać gruntu (choć wcześniej drogą mailową dostali na to zgodę), a miejsce, w którym kopią nie pokrywa się z mapką zatwierdzoną przez urząd. Takiej mapki polscy architekci nawet nie widzieli… Okazało się, że pawilon mieli postawić 100 metrów dalej, za budynkiem.

Problem jednak nie wydaje się być znaczący, a organizatorzy zbytnio nim przejęci dlatego też kolejnego dnia wróciliśmy do pracy. Po około godzinie dostaliśmy telefon od jednego z głównych organizatorów, że postawiliśmy konstrukcję w złym miejscu, widocznym z głównej ulicy, którą przejeżdża prezydent Łukaszenko oraz na której niedługo odbędzie się Parada Zwycięstwa, dlatego nasz pawilon powinien zostać rozebrany – dodaje Artur Nitribitt.

Polacy rozważali więc trzy opcje – mogli kontynuować prace licząc się z tym, że pawilon zostanie zniszczony przez buldożery; mogli przenieść pawilon 100 metrów dalej i schować go za budynek; mogli też podjąć próbę zdobycia zapewnienia, że pawilon będzie mógł stać w wybranym miejscu przez kilka dni, a następnie go rozbiorą.

Budowa pawilonu FRAME

Biorąc pod uwagę nakład pracy, który włożyliśmy w wykopanie fundamentów w tym miejscu, oraz czas potrzebny na ustawienie elementów jak i czas pozostały do otwarcia festiwalu, decydujemy się na opcję trzecią. Dokończenie pawilonu jak najszybciej i próbę przekonania Urzędu, że jest to atrakcyjna instalacja i powinna zostać w tym miejscu na czas Festiwalu. Widzieliśmy oczami wyobraźni film z buldożerami, rozjeżdżającymi nasz pawilon. Byłby to bez wątpienia znamienny performance, jednak przeważyła architektura nad sztuką – chęć oddania tego publice. Wygrało tutaj ego. Nie wiedzieliśmy wtedy, jakie ego kieruje osobami po drugiej stronie – mówi Artur Nitribitt.

Zespół skupiony przy budowie Pawilonu Frame rankiem rozpoczął intensywne prace, żeby tylko kolejnego dnia konstrukcja wyglądała na skończoną. W południe przedstawiciele festiwalu mieli się spotkać z władzami miasta próbując utrzymać narrację, że “skoro już jest, to niech pawilon postoi, bo po 10 dniach i tak zniknie”.

Pracę kończymy dopiero o pierwszej w nocy. Pamiętam, że kiedy Vlad rozwoził nas do domów, rozsianych po dwumilionowym i bardzo rozległym Mińsku, słuchając starych rosyjskich przebojów, mam bardzo ambiwalentne odczucia. Cieszę się, że pawilon jest prawie skończony, że proces łączenia trzech głównych elementów przebiegł pomyślnie, że pawilon prezentuje się bardzo elegancko i zapraszająco. Jednocześnie niepewność co do jego przyszłości i rozterki „a co by było gdyby” nie dają spokoju – wspomina Artur Nitribitt.

Po kilku godzinach snu, zespół wrócił na plac budowy, by przymocować kilka kolejnych płyt sklejki.

Orientujemy się, że jesteśmy obserwowani. Nad naszym pawilonem regularnie przelatują małe drony. Organizatorzy informują, że w tym miejscu jest zakaz używania dronów, a te które pojawiają się nad nami z pewnością należą do rządu – dodaje Artur Nitribitt.

Kilka godzin później do polskiego zespołu dotarła informacja – zapadła decyzja o rozbiórce pawilonu i została do tego wyznaczona odpowiednia firma, która miała pojawić się na placu o godzinie 18. Polacy zdecydowali się błyskawicznie dokończyć budowę pawilonu. Chcieli, by konstrukcja doczekała się przynajmniej sesji fotograficznej.

Koło godziny 17, kiedy już pogodziliśmy się z myślą, że za chwilę pawilon przestanie istnieć, okazuje się że przedstawiciel organizatorów zagrał „va banque” udając się do firmy rozbiórkowej i informując, że już znaleźliśmy kompromis z urzędem i nie ma potrzeby korzystania z ich usług. Dzień pracy zbliżał się ku końcowi, panowie przyjęli informację z radością, a my zyskaliśmy 12 godzin. Oczywiste przecież było, że rano nasze zagranie wyjdzie na jaw. Drony mają oczy – mówi Artur Nitribitt.

Konstrukcja pawilonu była już ukończona. Pozostało jedynie pomalować wnętrze, które według projektu miało zyskać pełen energii, życia i optymizmu czerwony kolor (Living Coral). Architekci początkowo planowali całonocne malowanie, aby rankiem o godzinie 10 pokazać urzędnikom finał prac. Organizatorzy mocno wierzyli, że znając lokalne realia i gust, kolor dużo zmieni i wpłynie na urzędniczą decyzję.

Podczas powstawania pawilonu widać było niesłychane zainteresowanie przechodniów. Wielu z nich podchodziło, dopytywało o cel i funkcję. Dziwili się, że nie jest to komercyjne, pytali że skoro jest to punkt do obserwacji to czy będzie jeszcze wyższy, wypowiadali się bardzo życzliwie o ciężko pracujących wolontariuszach a kiedy dowiadywali się, że główni projektanci są z Polski nie mogli powstrzymać się od podzielenia się anegdotami z wizyt w naszym kraju. Pewien pan przez 8 lat mieszkał we Wrocławiu, pracując w warsztacie samochodowym. Inny pan jeździł swego czasu po całej Polsce grywając na skrzypcach. Najpiękniej wspominał koncert w restauracji Marriott w Warszawie z widokiem na Pałac Kultury. Jednak po pomalowaniu stała się rzecz ciekawa. Do pawilonu zaczęły zaglądać dzieci. Wbiegały na samą górę, niektóre nieśmiale pytając nas o zdanie, inne jakby były u siebie. Bo przecież właśnie były… – opisuje Artur Nitribitt.Radość nie trwała długo.

W hollywoodzkich filmach, wdowy najczęściej są informowane o śmierci męża przez parę urzędników – kobietę i mężczyznę, ma to zapewne podstawy psychologiczne. Do dziś nie wiem, czy organizatorzy również kierowali się tym tokiem rozumowania, czy może tylko ich długie płaszcze powiewające na wietrze nasunęły mi skojarzenia z kinematografią. Kiedy o 14 padło z ich ust, że musimy „natychmiast” rozebrać pawilon, w pierwszej chwili nie potrafiło to do mnie dotrzeć. Przecież już tyle razy słyszeliśmy, że mamy go rozebrać, że w jakiś sposób się na to uodporniliśmy. Tym razem jednak jest to prawda. Władze miasta zablokowały cały festiwal, odcięły prąd i zakazały wjazdu festiwalowym ciężarówkom. Szantaż – albo rozbieramy pawilon Frame, albo Minsk Design Week się nie odbędzie – mówi Artur Nitribitt.

Oczywiście polscy architekci nie chcieli psuć całego festiwalu i zgodzili się na szybką rozbiórkę pawilonu.

Później dowiedzieliśmy się, że wiceburmistrz miasta widział nasz pawilon z samochodu już pierwszego dnia, kiedy stały tylko dwie gołe wieże. Wyglądało mu to na niedokończone i tanie. Jednym słowem nie spodobało mu się. Ze względu na piastowaną funkcję, to właśnie on odpowiada bezpośrednio przed prezydentem Łukaszenką za tego typu interwencje. Stwierdził, że wolałby się z tego nie tłumaczyć i wybrał pozbycie się problemu. Możemy tylko snuć domysły, że gdyby na samym początku zobaczył gotowy produkt to może wyrobiłby sobie o nim inne zdanie – dodaje architekt Artur Nitribitt.

Kiedyś czytałem, że gdyby dziś ludzkość przestała istnieć, to najdłużej pozostającą strukturą byłaby tama Hoover’a. Według obliczeń naukowców jej żelbetowa forma zlałaby się z krajobrazem w wyniku erozji po około 10 000 lat. To nakreśla pewne ramy trwania architektury. W tym kontekście pół godziny to całkiem długo – kończy architekt.

Czytaj więcej: Białoruś | Ciekawostki | Meble miejskie | Wydarzenia  | Sztuka

Rozbiórka pawilonu:

źródło: menthol architects

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły