EXPO 2020 w Dubaju

Trwają obchody Święta Niepodległości na EXPO 2020 w Dubaju

Jedenastego Listopada na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju obchodzone jest Święto Niepodległości. Z tej okazji odwiedzający Wystawę mogą poznać sylwetki Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Najważniejszym wydarzeniem jest wieczorny koncert z muzyką Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza. Na scenie amfiteatru Dubai Millenium wystąpi Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. 

W ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się uroczysty koncert muzyki polskiej. Do udziału w wydarzeniu uprawnia bilet na Wystawę Światową Expo 2020 Dubai. Koncert odbędzie się w zbudowanej na terenie Wystawy filharmonii – muzyka polskich kompozytorów wypełni więc znaczną powierzchnię terenu Expo 2020. W Pawilonie Polski, który jest miejscem naszej prezentacji w Dubaju, muzyki Fryderyka Chopina można słuchać trzy razy dziennie. Przez 7 dni w tygodniu specjalnie dla gości Wystawy Światowej przygotowano cykl recitali wykonywanych przez polskich pianistów, którzy prezentują  utwory Chopina.

Wystawa Światowa to wydarzenie globalne, a Fryderyk Chopin i jego muzyka to fenomen o zasięgu międzynarodowym. Szczególną okazją do prezentacji dorobku genialnego kompozytora będą obchody Święta Niepodległości. Jego uroczystą kulminacją będzie wieczorny koncert, w którym wystąpi podziwiany niedawno przez warszawską publiczność Martín García García oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej. Jestem przekonany o tym, że będzie to poruszające wydarzenie i że słuchacze z różnych stron świata doświadczą, w jaki sposób muzyka Fryderyka Chopina oddaje hasło Expo – Connecting minds, creating the future   – komentuje Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai, Adrian Malinowski.

Na scenie Dubai Millenium Amfitheatre wystąpi Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego, a także nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki – dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej. W programie koncertu znalazła się Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki. To jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych tego wybitnego  kompozytora oraz ostatnie, które zdążył ukończyć. Libretto oparto na motywach tragedii Casimira Delavigne’a, a jego autorem był Jan Chęciński. Kulminacją uroczystego wieczoru będzie Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Repertuar dopełni Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza, która składa się z czterech części i swoje prawykonanie miała w 1897 roku w Berlinie.

EXPO 2020 w Dubaju


Cieszymy się, że Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Andrzeja Boreyki będzie mogła wystąpić w ramach polskiej ekspozycji na wystawie światowej Expo 2020 w Dubaju. Filharmonia Narodowa od samego początku jest domem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który przez niemal sto lat istnienia stał się jednym z oczywistych skojarzeń z Fryderykiem Chopinem i Polską na świecie – mówi Wojciech Nowak Dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wydarzeniem, które poprzedzi wieczorny koncert, będzie uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Zaplanowano je na godz. 15:00 w Pawilonie Polski. Nieco później, bo o 15:20 poloneza wykonają gospodarze Pawilonu Polski wraz z gośćmi.

Martin Garcia Garcia, laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego

W październiku 2021 roku odbył się XVIII Konkurs Chopinowski, który podobnie jak Expo 2020, został przełożony o rok z powodu pandemii COVID-19. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało tym razem główną nagrodę pianiście z Kanady – Bruce’owi Liu. W przesłuchaniach XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wzięło udział 87 pianistów z 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21. W ciągu 15 dni przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Rekordowa była również liczba zgłoszeń – aż 500 pianistów zgłosiło chęć udziału w tym prestiżowym wydarzeniu.

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku z inicjatywy polskiego pianisty prof. Jerzego Żurawlewa. Wśród słynnych jurorów Konkursów Chopinowskich na przestrzeni lat byli wybitni polscy kompozytorzy tacy jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski.

Jakie atrakcje przygotowano w Pawilonie Polski? Więcej na ten temat piszemy w artykule TUTAJ. Magazyn whiteMAD jest oficjalnym patronem medialnym Pawilonu Polski na Expo 2020.

Czytaj też: Ciekawostki | Architektura w Polsce | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: PAIH

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły