KLM czyli Królewskie Towarzystwo Lotnicze to holenderska linia lotnicza z siedzibą w Amsterdamie. Dziś należy do największych na świecie. Sprawdziliśmy, jak wygląda centrum szkoleniowe KLM, w którym profesjonalne szkolenia przechodzi załoga obsługująca pasażerów.
Niewiele osób wie, że linia KLM jest najstarszą działającą linią lotniczą na świecie. Założona została w 1919 r. i od tamtego roku działa nieprzerwanie do dziś. Nic w tym dziwnego, że pracować w niej chce mnóstwo osób. To właśnie dla przyszłych stewardes i stewardów powstało nowoczesne centrum szkoleniowe, które znajduje się na terenie portu lotniczego Amsterdam-Schiphol. W 2019 r. lotnisko to obsłużyło blisko 72 miliony pasażerów, co znaczy, że jest to jedno z największych lotnisk w Europie. Co ciekawe, Holendrzy utrzymują ten port lotniczy od 1917 r., do dziś go modernizują i powiększają.
Projektantem centrum szkoleniowego KLM jest architekt Sander Griffigen. Projektant musiał uwzględnić wyśrubowane normy bezpieczeństwa i zaprojektować obiekt tak, aby w jak największym stopniu symulował naturalne warunki, w których będzie pracować załoga samolotów. Dlatego w środku znalazły się fragmenty prawdziwych Boeingów 737 i 777.
Na centrum szkoleniowe składają się pomieszczenia biurowe, przestrzenie wspólne, sale konferencyjne i wreszcie ogromna hala ćwiczeniowa, w której ustawiono kabiny treningowe do ewakuacji ratunkowej. To właśnie te kabiny wykonano z prawdziwych samolotów.
Praca nad zaprojektowaniem centrum była dla architekta wyzwaniem. Tak różne pomieszczenia musiały mieć doskonałe parametry akustyczne, by zarówno zespół szkoleniowy jak i przyszły personel samolotów mogli w odpowiednim komforcie akustycznym skupić się na nauce i ćwiczeniach. Aby osiągnąć zamierzony efekt projektant sięgnął po sufity podwieszane. W obiekcie zamontowano sufity firmy Knauf Armstrong. Producent dostarcza tutaj wiele rozwiązań pod względem designu i funkcjonalności. W centrum szkoleniowym KLM pojawiły się sufity metalowe, klasyczne białe płyty mineralne pochłaniające niechciane dźwięki i pogłos (Ultima+OP), sufity wyspowe – czyli te, które nie tworzą całej płaszczyzny nad głowami, a jedynie wyspy. Dodatkowo, aby wizualnie ocieplić wnętrze projektant sięgnął po sufity z efektem drewna (Wood Effects on Metal).
Knauf Ceiling Solutions (KCS) jest liderem w projektowaniu i produkcji nowoczesnych sufitów podwieszanych, okładzin ściennych i systemów zawieszenia. Portfolio obejmuje całą gamę różnorodnych materiałowo systemów sufitowych i ściennych przeznaczonych dla obiektów rekreacyjnych i hoteli, biur, placówek edukacji, opieki zdrowotnej, handlu i transportu, oferując funkcjonalne, zrównoważone i nowoczesne rozwiązania zwiększając komfort użytkowników, i przekształcając wymagania projektowe w konkretne rozwiązania.
Czytaj więcej: Sufity podwieszane | Edukacja | Elewacja | Biuro | Wnętrza
źródło: materiały prasowe Knauf Armstrong