Obiekty W Formie. Ewa Przepióra i jej gadżety ułatwiające codzienność

Obiekty W Formie to projekt dyplomowy, który Ewa Przepióra przygotowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie im. KEN, na wydziale Sztuki. Promotorem jej pracy jest profesor SWPS Bartosz Mucha.

Chyba każdy zmagał się z koniecznością bezpiecznego otwarcia puszki konserw czy odkręcenia słoika od rodziców. Projekt W Formie to zestaw gadżetów, które mają ułatwiać funkcjonowanie. Przedmioty zaprojektowała Ewa Przepióra, która wcześniej przeprowadziła badania pod kątem nieergonomiczności produktów dnia codziennego.

Projektantka podzieliła kolekcję na dwie części. Pierwsza jest “domowa”, a druga odnosi się do części garderoby.

Głównym założeniem projektu jest zminimalizowanie potrzeby użycia siły podczas wykonywania czynności sprawiających trudność. Innym istotnym aspektem jest kamuflaż funkcji docelowej w obiekcie. Polega on na wykorzystaniu już istniejącego produktu związanego z rodzajem wykonywanej czynności i przeprojektowaniem go w taki sposób, aby pełnił założoną funkcję pomocy. Taki zabieg ma na celu zapobiec stygmatyzacji użytkownika – tłumaczy Ewa Przepióra.


Do stworzenia maleńkich form wykorzystała ceramikę i drewno bukowe, które często służą do wyrobu produktów gospodarstwa domowego, elementów dekoracyjnych czy biżuterii. Chciała, aby przedmioty po prostu dobrze wyglądały w domowym krajobrazie.

Opracowane gadżety ułatwiają funkcjonowanie osobom starszym lub ze schorzeniami, ale korzystać z nich mogą wszyscy. Projektantce gratulujemy pomysłu i życzymy powodzenia na dalszej drodze projektowej!

Czytaj też: Ciekawostki | Gadżety | Portfolio | Recykling | Detal | whiteMAD na Instagramie

źródło: Ewa Przepióra