Obraz Andy'ego Warhola

Obraz Andy’ego Warhola trafi do sprzedaży. Padnie światowy rekord?

Obraz Andy’ego Warhola zostanie wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Chrisie’s Auctions & Private Sales w maju tego roku. Przedstawia on wszystkim hollywoodzką gwiazdę: Marilyn Monroe. Sprzedawany jest przez szwajcarską fundację prowadzoną przez Thomasa i Doris Ammannów z Zurychu.

Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom z całego świata. Dokładają wszelkich starań, by zapewnić młodym dostęp do różnego rodzaju programów edukacyjnych oraz przede wszystkim do należytej opieki zdrowotnej. Szacunkowa wartość obrazu ustalona została na 200 milionów dolarów. Fundacja zapowiada, że całość przekazana zostanie na cele charytatywne, co czyni sam gest niezwykle szlachetnym i ważnym.

Sprzedaż tego obrazu jest największą dochodową aukcją  od czasów kolekcji Rockefellerów z 2018 roku. Jeżeli dzieło zostanie wylicytowane na aukcji za szacowaną wartość podwoi on światowy rekord najdrożej sprzedanego dzieła sztuki z XX wieku, przebijając nawet licytowane obrazy Picassa” – mówi prezes domu aukcyjnego.

Obraz Andy’ego Warhola o nazwie „Shot Sage Blue Marilyn” jest to mierzący trzy metry sitodruk, który przedstawia wcześniej wspomnianą gwiazdę. To przerobione przez artystę jej zdjęcie promocyjne po odegraniu roli w filmie „Niagara” z 1953 roku. Wirtuoz sztuki tchnął w zwykłe zdjęcie Marilyn dusze popartu — kultowego nurtu sztuki tamtych czasów w Ameryce.

Absolutny szczyt amerykańskiego popu i spełnienie amerykańskiego snu, zawierające w sobie optymizm, kruchość, sławę i ikonografię jednocześnie. Obraz ten przekracza granice gatunku portretu w Ameryce, przewyższając sztukę i kulturę XX wieku” – dodaje Alex Rotter.

Dzieło wlicza się do 5-częściowej serii obrazów tego typu zatytułowanych  „Shot Marilyns”, której w skład wchodzą wersje z turkusowym, pomarańczowym, czerwonym oraz właśnie licytowana szałwiowym niebieskim tłem. Spuściznę Warhola odkryła inna artystka żyjąca w latach 1932-2008 Dorothy Podber. Gdy zobaczyła obrazy w pracowni artysty w Nowym Jorku pod pretekstem sfotografowania ich, wyciągnęła rewolwer i oddała strzał, który przebił czoło wszystkich Marilyn na wylot. Warhol zakrył potem otwory farbą, natomiast ten fakt zaowocował właśnie słowem „Shot” w tytule kolekcji.

Marilyn Monroe jest po prostu jedną z wielu osób. […] zainteresowała mnie w niej jej uroda, a jest ona rzeczywiście piękna; jeśli zaś chodzi o rzeczy piękne w ogóle – są nimi zapewne ładne kolory”. – powiedział kiedyś Warhol.

Sam Andy Warhol żył w latach 1928-1987. Do tworzenia swoich dzieł podchodził przedmiotowo, nie wyrażając zbędnych emocji. Jako jeden z głównych i wybitnych przedstawicieli pop-artu kojarzony jest z kontrastów kolorystycznych oraz prostych, lecz niebanalnych kompozycji.

Każdy, może nawet nieświadomie widział chociaż jedną z jego prac nadrukowanych na przedmiotach użytku codziennego od puszki Coca Coli przez puszkę zupy pomidorowej firmy Campbell aż po pudełko proszku do prania Brillo. Technika, której używał, nazywa się serigrafia. Polega ona na nałożeniu na tkaninę formy drukowej w postaci szablonu, który przetłacza farbę przez matrycę tworząć oczekiwany wzór.

Obraz Andy’ego Warhola wystawiony na aukcję nie jest jedynym portretem gwiazd, jaki stworzył. Na jego płótnie zagościli również inni znani wówczas ludzie. Byli to np. chiński imperator Mao Zedong, Elvis Presley czy nawet Włodzimierz Lenin. Po raz pierwszy malarz zaczął tworzyć sitodruki Monroe po jej śmierci w 1962 roku.

Z jego rąk wyszło wiele reprodukcji jej wizerunku, lecz w 1964 opracował tak trudną i innowacyjną technikę tworzenia sitodruku, że obrazy z Marilyn są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ nigdy więcej do tej techniki nie powrócił w przyszłości. Nowa metodyka rzemiosła sprzeciwiała się bardzo produkcji na skalę masową, z której był dość znany.

Artysta już na zawsze wraz ze swoimi dziełami zapisał się w kartach historii sztuki. Dowiedzieć się o nim więcej można oglądając nowy miniserial na Netflixie. Serial o tytule „Dzienniki Andy’ego Warhola” wyprodukował Ryan Murphy. Opowiada on o niektórych szczegółach z życia malarza, łamiąc stereotypy o jego ekscentrycznej osobowości.

Czytaj też: Malarstwo | Wystawa | Ciekawostki | Rzeźba | Sztuka | Kultura

Źródło: https://www.designboom.com

Zdjęcia: https://www.czczaplinski.com

Dom aukcyjny: https://www.christies.com