Obraz powstał w celu wsparcia dotkniętej wojną Ukrainie. Obraz Kijów-Warszawa autorstwa Tytusa Brzozowskiego trafił na charytatywną aukcję w serwisie Allegro. W chwili publikacji tego artykułu cena obrazu sięgnęła 26 tysięcy złotych.
„Liczę, że uzbiera się ładna kwota” – tymi słowami Tytus zapowiedział nam start licytacji swojego nowego obrazu. Praca powstała, by wesprzeć dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie. Wylicytowana kwota trafi na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Obraz przedstawia wybrane budynki Kijowa i Warszawy, które razem tworzą wspólny kadr.
Stolicę Ukrainy reprezentuje Ławra Peczerska, Monaster Wydubicki oraz modernistyczny okrąglak – hotel Salute. Czujne oko na obrazie dostrzeże też kolumnę z placu Niepodległości (Majdan Nezałeżnosti) zwróconą w kierunku warszawskiej Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego. Stolice połączone zostały mostem (widok mostu Poniatowskiego), na którym odnaleźć można kolorowych ludzi, w tym protestujących przeciwko obecności agresora na terenie Ukrainy. Na transparentach znajduje się hasło będące cytatem z odpowiedzi obrońców słynnej wyspy Węży na wezwanie Rosjan do poddania się. Aukcję znajdziecie klikając TUTAJ.
Charakterystycznym elementem obrazów Tytusa Brzozowskiego są drobne surrealistyczne elementy. Unoszące się dzięki balonom postacie, fortepian, pomniki czy latające zwierzęta mają pokazać, jak gwarnym i tętniącym życiem jest miasto. Przedstawienie tych drobnych elementów jest odpowiedzią na inspirację artysty malarstwem Pietera Bruegela – Brzozowski zawsze cenił malarstwo, które opowiada dłuższą historię.
Artysta lubi też mieszać motywy z różnych miast i łączyć je na jednym obrazie. Przez lata zebrał już tyle swoich prac, że postanowił wydać je w jednej książce obrazkowej „Miastonauci”. Publikacja jest swego rodzaju podróżą po magicznym świecie. Magicznym, bo częściowo realnym, a częściowo fantazyjnym. Obrazy Tytusa Brzozowskiego można też odnaleźć na ulicach Warszawy. Artysta zrealizował w stolicy trzy murale. Więcej o twórczości Tytusa Brzozowskiego znajdziecie klikając TUTAJ.
Czytaj też: Murale | Sztuka | Kultura | #SolidaritywithUkraine | Ukraina | whiteMAD na Instagramie
źródło: Tytus Brzozowski