Obraz Rubensa na aukcji w Polsce
Portret Damy” Petera Paula Rubensa / fot. desa.pl

Obraz Rubensa wystawiony na aukcji w Polsce. Portret damy może pobić wiele rekordów!

Obraz Rubensa na aukcji w Polsce to prawdziwa rzadkość i gratka dla inwestorów oraz koneserów sztuki. Już 17 marca na aukcji w Desa Unicum będzie można nabyć dzieło wybitnego malarza. Portret damy ma szanse pobić obecne rekordy polskich aukcji, bowiem estymacja już teraz wynosi 24 miliony złotych.

Dzieła tej klasy nie było dotychczas na polskim rynku. Jego szacowana wartość aukcyjna wynosi nawet 24 mln zł. Zatem płótno mistrza baroku ma szansę stać się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym do tej pory w Polsce i przyciągnąć uwagę kolekcjonerów sztuki z całego świata. Ranga wydarzenia jest tym wyższa, że obrazy autorstwa Rubensa rzadko pojawiają się na aukcjach.

„Prezentacja „Portretu damy” Petera Paula Rubensa w Warszawie jest wydarzeniem o niebywałym znaczeniu dla rynku sztuki. Mająca niemal 400 lat praca przez ostatnie dziesięciolecia pozostawała w rękach prywatnych i nie była pokazywana publicznie od 1965 roku. Portrety autorstwa flamandzkiego malarza pojawiają się niezwykle rzadko w Europie, natomiast w Polsce jeszcze nigdy nie wystawiano dzieła sztuki o tak olbrzymiej wartości historycznej, artystycznej oraz inwestycyjnej. Wybitna praca o wzorowej wręcz proweniencji oraz potwierdzonej autentyczności może jeszcze bardziej umocnić silną już pozycję Polski na aukcyjnej mapie Europy. Tylko w ubiegłym roku DESA Unicum wystawiła prace takich wielkich światowych twórców, jak Auguste Rodin czy Chen Wenling” – mówi Juliusz Windorbski, Prezes DESA SA.

Obraz przedstawia młodą kobietę o ciemnych oczach i włosach, ubraną w czarną, aksamitną suknię. Przez ponad 300 lat dzieło uznawane było za portret Isabelli Brant, pierwszej żony Rubensa, obecnie sądzi się, że może przedstawiać jedną z jej sióstr. Inna hipoteza głosi, że modelka była członkinią rodziny Duarte, wpływowych żydowskich jubilerów z XVII-wiecznej Antwerpii. Mogą za tym przemawiać charakterystyczne klejnoty, będące częścią stroju kobiety. Ostatnio wykonana konserwacja dzieła, badania technologiczne oraz stylistyczno-atrybucyjne potwierdziły autorstwo Rubensa z uczestniczeniem jego warsztatu, wskazano w materiale.

„Pojawienie się na naszym rynku tak rzadkiego i drogiego obrazu, jak ‘Portret damy’ potwierdza rosnące znaczenie Polski na europejskim rynku sztuki. W 2021 roku jego wartość przekroczyła 634 mln zł, to niemal 67% więcej niż przed rokiem. Znaczący udział w rozwoju polskiego rynku miała Desa Unicum z obrotami ponad 280 mln zł, utrzymując pozycję ósmego domu aukcyjnego na Starym Kontynencie oraz największej instytucji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z rankingu Artnet” – podsumowano w materiale.

Grupa Desa to największy podmiot na polskim rynku sztuki. Głównymi obszarami działalności grupy jest prowadzenie przez spółkę Desa Unicum domu aukcyjnego oferującego pośrednictwo w sprzedaży szerokiego spektrum dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich oraz krótko- i długoterminowe inwestowanie w dzieła sztuki oraz obiekty kolekcjonerskie prowadzone głównie przez spółkę Keil Art.

Czytaj też: Malarstwo | Wystawa | Ciekawostki | Rzeźba | Sztuka | Kultura

źródło:Obraz Rubensa na aukcji w Polsce / desa.pl