„Portret Damy” Rubensa

Obraz Rubensa najdroższym dziełem sprzedanym w Polsce? Rusza aukcja w Desa Unicum

Już 17 marca w DESA Unicum odbędzie się niezwykłe wydarzenie. Na aukcję trafi „Portret Damy”, XVII-wieczne dzieło Petera Paula Rubensa. Płótno wybitnego malarza wyceniane na 18 – 24 mln zł ma szansę stać się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym do tej pory w Polsce. Dzieło po raz ostatnio można było oglądać na wystawie w Brukseli w 1965 roku.

Z tej okazji warto przypomnieć twórczość tego flamandzkiego malarza. Tym bardziej, że znakomite obrazy Rubensa pochodzące z muzeów z całego świata można także podziwiać na telewizorze Samsung The Frame, korzystając z platformy Art Store. Są to między innymi:

  • z Muzeum Prado w Madrycie: „Święty Jerzy walczący ze smokiem”, Święty Jan Ewangelista” i „Taniec Wieśniaków”,
  • z Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych w Brukseli „Cztery studia głowy”,
  • ze zbiorów Royal Collection Trust „Milkmaids with cattle in a landscape, The Farm at Laken”
  • z The National Gallery w Londynie „Widok Het Steen Wczesnym Rankiem”,
  • z muzeum Albertina portret „Syn Rubensa Nicoolas w czerwonej czapce z filcu”
  • z Ermitażu „Spotkanie Abrahama z Melchizedekiem”.

Łączący sztukę i technologię The Frame

The Frame to koncept telewizora, który stanowi idealny mariaż sztuki i technologii. Stając się swoistym cyfrowym płótnem, pozwala na obcowanie z wybitnymi dziełami w domowym zaciszu. Z założenia jest to telewizor, który nie będzie czarną plamą na ścianie, wtedy kiedy jest wyłączony. Za sprawą Trybu Sztuka można na nim podziwiać obrazy, zdjęcia czy grafiki. Jednak jego kluczowym wyróżnikiem jest oparta na subskrypcji platforma sztuki Art Store. Obecnie sklep ze sztuką oferuje ponad 1500 dzieł pochodzących z prestiżowych muzeów i galerii, takich jak francuski Luwr czy hiszpańskie Prado.

Dzieło Rubensa na licytacji

Podczas aukcji w Desa Unicum, która odbędzie 17 marca wylicytować można XVII-wieczny „Portret Damy”. Obraz przedstawia młodą kobietę o ciemnych oczach i włosach, ubraną w czarną, aksamitną suknię. Przez ponad 300 lat dzieło uznawane było za portret Isabelli Brant, pierwszej żony Rubensa, obecnie sądzi się, że może przedstawiać jedną z jej sióstr. Inna hipoteza głosi, że modelka była członkinią rodziny Duarte, wpływowych żydowskich jubilerów z XVII-wiecznej Antwerpii. Mogą za tym przemawiać charakterystyczne klejnoty, będące częścią stroju kobiety.

„Portret Damy” Rubensa

Portrety namalowane przez Rubensa rzadko pojawiają się na aukcjach, a kolekcjonerzy gotowi są płacić za nie ogromne sumy. W lipcu 2020 roku „Portret młodej kobiety trzymającej łańcuch” sprzedany został w Christie’s za prawie 4 mln funtów, z kolei dom aukcyjny Sotheby’s trzy lata wcześniej wystawił „Portret damy w czarnej sukni i płaszczu na tle czerwonej draperii”, ostatecznie sprzedany za 3 mln funtów. Najdroższym dziełem flamandzkiego malarza pozostaje od 2002 roku monumentalne płótno „Rzeź niewiniątek”, sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby’s za 49,5 mln funtów, ośmiokrotnie przebijając górną estymację. Tuż za nim znajduje się obraz „Lot z córkami”, za który w 2016 roku nabywca zapłacił 44,88 mln funtów.

Samsung i DESA Unicum razem dla sztuki

Samsung został partnerem technologicznym domu aukcyjnego DESA Unicum i na stałe wpisze się w cykl wystaw i aukcji “Młodej Sztuki”. W tym roku zaplanowanych jest już 18 wydarzeń z tej serii. W ramach współpracy część prac na wystawach “Młodej Sztuki” będzie prezentowana na telewizorach The Frame.

DESA Unicum jest najstarszym i największym domem aukcyjnym w Polsce, zajmuje 8. pozycję wśród domów aukcyjnych w Europie (wg Artnet, w kategorii malarstwa i rzeźby). W 2021 roku DESA Unicum zorganizowała 202 aukcje (stacjonarne i online, z uwzględnieniem 9 aukcji charytatywnych), podczas których wylicytowano obiekty o łącznej wartości ponad 280 mln zł.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Samsung