Wojciech Fangor, zmarły przed trzema laty malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz to jeden z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jego obraz pod tytułem M39 został właśnie sprzedany za rekordową, jak na polski rynek kwotę.

Obraz M39 został namalowany wraz z 33 innymi dziełami na autorską wystawę Wojciecha Fangora, która odbyła się w nowojorskim The Solomon R. Guggenheim Museum.

Podobnie jak w poprzednich realizacjach artysta kontynuował swoją koncepcję pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, która rozciąga się między płótnem a widzem i zasadza się na naturalnych funkcjach aparatu optycznego. Obrazy nie są ograniczone ramami, stanowią otwarte kompozycje, które pulsują ruchem i kolorem – tak opisują obraz kuratorzy aukcji Desa Unicum.

Obraz „M39” wystawiony na aukcje w Desa Unicum został sprzedany za kwotę 4,72 miliona złotych, co sprawiło, że dzieło jest najdroższym obrazem sprzedanym w Polsce. Poprzedni rekord należał do obrazu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Macierzyństwo”, który został wylicytowany za 4,36 miliona złotych. Obraz Wojciecha Fangora należał wcześniej do znanego tenisisty Wojciecha Fibaka.   

Źródło: Desa Unicum