Obrotowe krzesło OVINI. Prezentujemy pracę dyplomową Weroniki Żytko!

Weronika Żytko jest  studentką studiów magisterskich na kierunku wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Projekt  OVINI stanowi wynik jej zainteresowań zagadnieniami dotyczącymi świadomości ciała. Od kilku lat związana z uważnością i zgłębianiem technik relaksacji. Projekt powstał przy wsparciu profesora Jana Kukuły! 

Punktem wyjścia dla projektu było pytanie skąd bierze się ból, który nieuchronnie pojawia się po kilku godzinach siedzenia w jednej pozycji. Niezawodnym rozwiązaniem okazuje się zwiększenie świadomości ciała i zadbanie o choćby niewielką ilość aktywności fizycznej.

OVINI pozwala na balansowanie ciałem w każdej płaszczyźnie podczas siedzenia, a także na obracanie się na nim o 360 stopni. Precyzyjna konstrukcja mebla umożliwia nam maksymalne wychylenie się do kąta 30 stopni względem płyty siedzeniowej, a właśnie taka postawa sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny lordozy lędźwiowej człowieka. Konstrukcja siedziska wykonana jest z drewna jesionowego, w ramie umieszczone jest łożysko z poliwęglanu, a w nim kulki chromowane ze stali łożyskowej.Na nich opiera się półkolisty kosz ze stali nierdzewnej, umożliwiający ruch. Naciągnięta guma kontroluje ruch na siedzisku, stawiając lekki opór, przez

co użytkownik musi użyć siły mięśni do poruszenia się i balansowania ciałem na siedzisku.OVINI było prezentowane m.in. na III edycji Międzynarodowych Targów Warsaw Home Expo ale również na wielu innych mniejszych wystawach w Polsce. OVINI zostało docenione również przez wiele międzynarodowych portali projektowych, takich jak: Yanko Design, Trend Hunter, Revista Estilo Propio czy Design Bunker.

Projekt licencjacki 2017
Promotor: prof. Jan Kukuła
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Wydział AWiW, Wzornictwo 
Pracownia Projektowania Narzędzi i Środowiska Pracy