Obserwatorium NASA na Cyprze inspirowane STAR WARS. Robi wrażenie! 

Będzie to najbardziej zaawansowana technologicznie placówka astronomiczna w Europie. W dodatku znajduje się na terenie wpisanym na listę UNESCO, a jakby ego było mało, bryła obserwatorium inspirowana jest sagą STAR WARS. To będzie niesamowite miejsce! 

Obserwatorium powstanie na zlecenie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, która poszukiwała odpowiedniego miejsca w Europie do prowadzenia badań nad zjawiskami astronomicznymi. Wybór padł na cypryjską górę, znajdującą się na terenie Trodos Geopark, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzgórze otoczone lasami, polami, czy winnicami okazało się idealnym miejscem na tego typu placówkę.

Cypr okazał się idealnym miejscem, dzięki bliskości Obserwatorium Kreteńskiemu, a także połączeniu z innymi europejskimi placówkami badawczymi, tworzącymi razem wielką, międzynarodową sieć informacyjną

Projekt kompleksu powstał w porozumieniu między Londynem, a Nikozją, gdzie ustalano szczegóły projektu. Ostateczna wersja stworzona przez Nicodemos K Tsolakis and Elena K Tsolakis zakładała powstanie futurystycznej bryły, która stanie się wizytówką okolicy, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu okolicy. Zaakceptowany przez władze Cypru i NASA projekt nazwany został Trodos Observatory, jednak przez swoje kształty chętniej nazywany jest „STAR WARS Observatory”.

[foogallery id=”39705″]