Norwedzy właśnie podjęli decyzje odnośnie projektu obserwatorium wielorybów, które ma powstać wewnątrz koła podbiegunowego, na jednej z najdalej na północ wysuniętej wyspie należącej do Norwegii. Zwycięzcą okazała się pracownia Dorte Mandrup. Tak będzie prezentować się Obserwatorium w Norwegii.
Do konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego wystartowało 37 biur z całego świata, a w śród nich BIG, Snøhetta, Reiulf Ramstad, a także Dorte Mandrup, które zostało nagrodzone pierwszym miejscem. Jury wybrało pracownię Dorte Mandrup ze względu na oryginalny kształt zaproponowanej bryły budynku, który wprost inspirowany był wyglądem wielorybów.Budynek powstanie na wyspie Andøya, która znajduje się 300 kilometrów powyżej granicy koła podbiegunowego. Miejsce to uważane jest za najlepsze na świecie jeżeli chodzi o możliwość obserwowanie wielorybów, które w okolicy mają swój szlak migracyjny. Atrakcją ma być również możliwość podziwiania wyjątkowego, surowego klimatu północnej części Skandynawii.
Budynek, jak już wspomnieliśmy ma przypominać swoją bryłą kształt ciała wieloryba. Dach budynku będzie dostępny dla zwiedzających jako taras widokowy, z którego w dzień można prowadzić obserwację wielorybów w ich naturalnym środowisku, a w nocy podziwiać zorze polarne. Dach pokryty zostanie pokryty kamiennymi płytami, które sprawiają, że budynek idealnie wpisuje się w krajobraz skalistej wyspy. Ciekawym zabiegiem zaproponowanym przez architektów były wysokie, panoramiczne przeszklenia z charakterystycznym fałdowaniem. Mają one przypominać fiszbiny wielorybów, a sam budynek od frontu wygląda niczym paszcza morskiego ssaka. W budynku poza miejscami na ekspozycje trwałe i czasowe znajdą się również biura, laboratoria badawcze, a także restauracja i kawiarnia z widokiem na zatokę. Budynek ma być gotowy do 2022 roku.
Zobacz również: Norwegia | Architektura | Muzeum | Ciekawostki