Oceanix Busan

Oceanix Busan. Koreańskie dryfujące miasto odporne na powodzie.

Oceanix Busan to projekt pływającego miasta na morzu u wybrzeży Pusan (ang. Busan) w Południowej Korei. Pracownie architektoniczne BIG i Samoo oraz firma technologiczna Oceanix ujawniły swój projekt jednej z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie. 

Projekt Oceanix Busan został opracowany przez organizację UN-Habitat i miasto Pusan, a zaprojektowany przez firmę Oceanix we współpracy z partnerami takimi jak BIG i Samoo. UN-Habitat nazywa projekt pierwszym na świecie prototypem pływającego miasta. Zamierza stworzyć model dla miast nadmorskich zagrożonych powodziami i podnoszącym się poziomem morza w wyniku zmian klimatycznych.

Oceanix, BIG i ich partnerzy zaprojektowali obiekt tak, aby był on dostosowany do warunków panujących w Pusanie. Projekt nawiązuje do cech charakterystycznych miasta, tak aby wtopił się w istniejącą już architekturę i kulturę miasta.

Inwestycja składa się z połączonych ze sobą pływających platform. Początkowo będą to trzy platformy mieszczące 12 000 mieszkańców, ale z możliwością rozbudowy z czasem do nawet 20 platform. Każda “pływająca dzielnica” o powierzchni od 30 000 do 40 000 metrów kwadratowych będzie miała ukierunkowany charakter.

Platforma mieszkalna będzie oferować zróżnicowane możliwości mieszkaniowe. Na niej znajdą się pojedyncze alejki z lokalnymi sprzedawcami żywności i sklepami. Platforma badawcza będzie ośrodkiem badań morskich, z nowymi miejscami pracy w gospodarce ekologicznej w takich obszarach, jak centrum odnowy siedlisk, czy przestrzeń dla twórców i akademii. Na platformie turystycznej znajdą się ekologiczne hotele i lokale gastronomiczne i inne udogodnienia dla odwiedzających pływające miasto.

Na platformach znajdą się też placówki rekreacyjne, artystyczne i widowiskowe. Także takie, które będą przeznaczone do produkcji zasobów, z panelami fotowoltaicznymi i szklarniami do uprawy żywności. Pomosty połączą wszystkie pływające platformy. Zabudowa będzie się koncentrować na odpornych na wiatr budynkach o niskiej zabudowie. Tarasy umożliwią przebywanie na zewnątrz. Znajdą się tam również duże ogrody oraz szklarnie do uprawy żywności i tworzenia środowisk z kontrolowaną temperaturą.

Oceanix Busan zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby generować 100% energii potrzebnej do jego funkcjonowania oraz posiadać lokalne systemy oczyszczania wody, recyklingu i rolnictwa miejskiego. Inwestycja będzie zlokalizowana w porcie północnym Pusan, a pierwszy etap obejmie łącznie 6,3 hektara. Budowa rozpocznie się w 2023 roku.

O pracowni:
BIG — biuro architektoniczne założone w 2001 roku w Kopenhadze przez Bjarke Ingels and Julien De Smedt. Do innych projektów, pracowni należą również Copenhagen Harbour Baths czy Maritime Youth House.
Samoo — studio architektoniczne założone w 1976 roku przez Do Kwon Parka w Seulu w Korei Południowej. Na koncie pracowni znajdziemy również inne projekty takie jak LCT The Sharp Landmark Tower, The Presidential Archive of Korea czy Seoul Upcycling Plaza.

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | whiteMAD na Instagramie  | Ekologia |

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://big.dk, http://www.samoo.com/main.do
Zdjęcia: https://big.dk