Obrazy Wojtka Siudmaka i innych polskich artystów m.in. Zdzisława Beksińskiego i Jacka Malczewskiego można zobaczyć na wystawie „Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” w DESA Unicum w Warszawie. To już ostatnia okazja, by zobaczyć dzieła.
Wystawa trwa do 25 czerwca. W ramach wydarzenia zaprezentowano 40 dzieł polskich twórców. Oprócz „Chimery” i „Tobiasza z aniołami” Malczewskiego zobaczyć można „Kompozycję z liściem i draperią” Marka Włodarskiego, „Damę pik” Mariana Konarskiego czy obraz Anny Güntner oraz specjalnie namalowane na tę aukcję obrazy Dariusza Kalety, Tomasza Poznysza i Ewy Pello.
Punktem wyjścia do zebrania dzieł na wystawie stał się symbolizm. Sztuka symboliczna miała na celu uchwycenie istoty ludzkiego bytu. Istniała od dawna i pełniła funkcje magiczne, rytualne i sakralne. Jednak pierwszy raz nazwa „symbolizm” pojawiła się w 1886 r. w tytule manifestu programowego poetów francuskich. Nurt w sztuce zyskał nazwę od greckiego wyrazu sýmbolon znaczącego tyle, co znak umowny.
Symbolizm zakładał, że świat materialny (poznawany zmysłami) jest w istocie złudą skrywającą prawdziwy, idealny świat, którego nie można zinterpretować ani zmysłami, ani rozumem. Tym samym pojęć ze świata prawdziwego nie da się opisać za pomocą zwykłego języka, może to zrobić jedynie symbol.
Czołowymi twórcami symbolizmu byli francuski malarz Gustave Moreau, Arnold Böcklin i Prerafaelici – członkowie londyńskiego stowarzyszenia artystycznego. Według nich kolor i forma były rozumiane jako wizualne ekwiwalenty myśli i zdarzeń. Twórcy symbolizmu przeciwstawiali się XIX-wiecznemu zapatrzeniu w naukę, mechanizację i wzrastającemu materializmowi społeczeństw.
Przedstawiciele symbolizmu z różnych dziedzin zrozumieli, że sens istnienia nie wyczerpuje się po poznaniu materialnej powierzchni zjawisk, gdyż esencję bytu stanowi pierwiastek duchowy. Tym samym sztuka przestała być ilustracją narodowych dziejów, pełnić funkcję alegorycznego przekazu patriotycznych treści.
Z brzmieniem historii borykał się największy polski symbolista, uczeń Jana Matejki, Jacek Malczewski. Na wystawie zobaczyć można obraz „Chimera i artysta” z 1908 r. oraz „Tobiasz z aniołami” również z tego roku.
Wystawa w DESA Unicum “Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku” dostępna jest dla zwiedzających do 25 czerwca. Wstęp wolny.
Koordynatorzy wystawy: Michał Szarek, Karolina Jankowska, Julia Gorlewska
Wystawa “Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku”: 14.06-25.06.2024
Aukcja: 25.06.2024, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Pełna oferta dzieł dostępna jest pod tym adresem.
źródło: DESA Unicum (www.desa.pl/pl)
Czytaj też: Sztuka | Meble | Bauhaus | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie