Indranil Sengupta z żoną Rabią Tewari oraz wolontariusze

Oczyścili plażę w Indiach ze śmieci. W rok usunęli 700 ton odpadów!

Indranil Sengupta z żoną Rabią Tewari w trakcie swojej pierwszej wizyty na plaży Mahim Beach w Bombaju doznali szoku. Zamiast piasku i plażowiczów na Mahim Beach znaleźli sterty śmieci wyrzuconych przez morze na brzeg. Para postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. W rok wolontariusze oczyścili plażę w Indiach z ponad 700 ton odpadów. 

Akcja oczyszczania plaży Mahim rozpoczęła się w 2017 roku, gdy Indranil Sengupta z żoną Rabią Tewari po raz pierwszy przyjechali na plażę w Bombaju. Gdy ich oczom ukazał się ogrom śmieci, z których zdecydowana większość leżała tam od lat uznali, że trzeba coś z tym zrobić. Para początkowo działała samodzielnie, nie mając żadnego doświadczenia, ani wiedzy jak najsprawniej oczyszczać plażę. Wyposażeni w worki na śmieci i wiadra ręcznie usuwali znalezione śmieci.

Już po kilku dniach do niestrudzonych “sprzątaczy” zaczęli spontanicznie dołączać lokalni wolontariusze, mieszkańcy i dzieci. Dzięki rozgłosowi, do akcji dołączyli również lokalni przedsiębiorcy, którzy udostępnili wolontariuszom ciężki sprzęt (koparki, wywrotki), a także częstowali darmowymi posiłkami i napojami. W ten sposób narodziła się akcja Mahim Beach Clean Up, która ma nawet swój fanpage na Facebooku. (link)

Indranil Sengupta z żoną Rabią Tewari oraz wolontariusze

Wolontariusze z Indramilem i Rabią na czele działali przez okrągły rok. W ciągu 46 tygodni aktywiści oczyścili plażę w Indiach ze śmieci, których łącznie zebrali 700 ton (!). Plaża do dziś jest kontrolowana przez wolontariuszy, przy jej wejściach pojawiły się kosze na śmieci i tabliczki, które mają edukować lokalną społeczność. Jak jednak zaznaczają inicjatorzy akcji, wśród zebranych śmieci dominowały miejscowe odpady, jednak znajdowano śmieci z całego świata, które dryfując wraz z prądem, wyrzucane były na ląd w Bombaju. Uznać zatem można, że winy za zaśmiecenie plaży nie można zrzucić wyłącznie na hindusów, ale na cały świat, który cegiełka, po cegiełce przykładał się do skali problemu.

Warto zaznaczyć, że to nie jedyna akcja organizowana przez parę. Indranil Sengupta z żoną Rabią Tewari przemierzają całe Indie, by wspierać lokalne społeczności i zachęcać ich do edukacji na rzecz środowiska. Brawo!

Czytaj też: Indie  | Ekologia | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: https://www.facebook.com/mahimbeachcleanup/

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły