Oczyszczalnia wody, jak dzieło sztuki. Tak to się robi!

Oczyszczalnie wody zazwyczaj kojarzą się z mało estetycznymi silosami i plątaniną rurociągów. Oczyszczalnia w miasteczku Muttenz, liczącym nieco ponad 17.000 mieszkańców udowadnia, że można to zrobić inaczej!

Muttenz no niewielkie miasteczko na północy Szwajcarii mieszczące się tuż przy Bazylei. Oczyszczalnia powstałą w samym sercu lasu i jej zadaniem jest uzdatnianie wody z rzeki Ryn w taki sposób, by była w pełni zdatna do picia. Architekci z pracowni Oppenheim Architecture + Design odpowiedzialni za projekt postanowili stworzyć nieregularną bryłę, która ma zachęcać mieszkańców do odwiedzania oczyszczalni i poznania na własne oczy sposobu działania tego typu placówek. Rurociągi, które są nieodłącznym elementem oczyszczalni zostały ukryte wewnątrz fasady i tylko w niektórych miejscach widać je przez przeszklone witryny.

Wnętrze oczyszczalni zostało zaprojektowane w taki sposób, by przypominać jaskinię, z której wycieka woda. Jak dodają architekci, obiekt jest połączeniem oczyszczalni oraz placówki edukacyjnej, bowiem mieszkańcy mogą doświadczyć w niej natury wody niemal każdym zmysłem. Przykładem może być kapiąca ze sklepienia woda, zalana podłoga, która dzięki oświetleniu tworzy niesamowity spektakl świateł, czy wystające rurki z oczyszczoną wodę, które pełnią funkcję poideł miejskich.