Oczyszczono koryto rzeki Rawy w Katowicach. Powstał urokliwy zakątek

W ramach prac oczyszczenia koryta rzeki Rawy w Katowicach uporządkowano rosnącą w pobliżu zieleń i umyto nawierzchnię wzdłuż bulwarów. Prace przeprowadziły Katowickie Wodociągi we współpracy z innymi miejskimi spółkami.

Katowice nie korzystają z atutu posiadania rzeki w mieście. Wprawdzie płynąca tam Rawa nie imponuje swoją szerokością, jednak jest elementem miastotwórczym, który dodaje uroku całemu miastu. Docenią to ci, którzy mieszkają w śródmieściu i rzekę mają dosłownie pod oknem, zwłaszcza mieszkańcy kamienic położonych pomiędzy ulicami Teatralną i Moniuszki. Doskonale widać to na zdjęciu, które publikujemy niżej. To urokliwy zakątek miasta, którzy przywodzi na myśl zabudowę starych miast na południu Europy. Takim widokiem na rzekę warto się chwalić!

Koryto rzeki Rawy w Katowicach zaczęto czyścić pod koniec marca. Prace trwały niemal miesiąc. Przez ten czas wyczyszczono betonowe koryto rzeki – wyłowiono mniejsze śmieci, a większe odpady usunięto z pomocą koparki. Jednym z wyciągniętych odpadów była… lodówka! W sumie z rzeki usunięto 24 tony osadu.

Równocześnie przeprowadzono prace porządkujące tereny zielone w pobliżu rzeki. Pracownicy odnawiają 120 ławek oraz małą architekturę znajdujące się wzdłuż koryta rzeki. Uporządkowano także roślinność, ze szczególnym uwzględnieniem korzeni wrastających w koryto rzeki.

rawy


Ostatecznie wszystkie prace prowadzone przeze ZZM mają się zakończyć do końca kwietnia. W prace zaangażowany został także Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Po zakończeniu prac przez Katowickie Wodociągi, MZUiM zajął się wykonaniem napraw i uzupełnieniem ubytków w nawierzchni bulwarów Rawy.

Czytaj też: Katowice | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Tak fragment Rawy wyglądał w 2015 roku:

źródło: UM Katowice