Od czego rozpocząć planowanie budowy domu w 2024 roku?

Budowa domu, jest nie tylko bardzo czasochłonnym, ale i kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego należy się do niej dobrze przygotować, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia różnych błędów. Podpowiemy, na co należy wówczas zwrócić uwagę. 

Od tego powinna się rozpocząć budowa domu

Marząc o własnym domu i chcąc te marzenia urzeczywistnić, w pierwszej kolejności powinieneś poszukać odpowiedniej lokalizacji. Zastanowić się, czy chcesz się wybudować w mieście, na jego obrzeżach czy na wsi? W każdym z tych miejsc będziesz miał plusy i minusy, a dodatkowo powinieneś sprawdzić, jakie są plany zagospodarowania dla tego terenu – czyli co ma się tam pojawić w najbliższym czasie, jak również, jakie wytyczne musi spełniać Twój dom.

Gdy już to ustalisz, przejrzyj dostępne projekty domów, zastanów się, jaki metraż Cię interesuje i jak ma mieć rozmieszczone pomieszczenia. Musisz również sprawdzić ile kosztuje budowa domu 70m2, aby mieć pewność, że dysponujesz dostatecznie dużym budżetem, aby taki dom postawić i go wykończyć. Na tym etapie należy się też zastanowić, czy chcesz skorzystać z gotowego projektu, który będziesz mógł trochę przerobić, czy ma być on wykonany od podstaw pod potrzeby Twoje i Twojej rodziny.

Masz już projekt domu – co dalej?

Znalazłeś wymarzoną działkę i projekt domu? W kolejnym kroku będziesz musiał się zająć formalnościami, a więc uzyskaniem niezbędnych dokumentów i pozwoleń, dzięki którym w ogóle możliwa będzie budowa domu 2024. Chcesz przyspieszyć cały ten proces? Dopilnuj, aby w starostwie powiatowym zostały złożone wszystkie niezbędne dokumenty. Wśród nich powinien znaleźć się projekt domu, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu przestrzennym, jak również oświadczenie o prawie, do dysponowania nieruchomością.

Kiedy będziesz już miał wszystkie niezbędne pozwolenia, musisz pomyśleć o sposobie finansowania budowy. Jeśli nie dysponujesz dostatecznie dużą gotówką, możesz starać się w banku o otrzymanie kredytu na budowę. Wówczas konieczne będzie wpłacenie wkładu własnego, przedstawienie zdolności kredytowej, jak i niejednokrotnie wykupienie ubezpieczenia na dom.

Ostatnie, ale nie mniej ważne, elementy

Kiedy już wszystko inne jest gotowe, przychodzi czas na wybranie wykonawcy, który wybuduje Twój dom. Konieczne będzie tutaj przeprowadzenie jak największej liczby rozmów, aby wybrać odpowiednią ekipę. Porozmawiaj też z kierownikiem budowy, im te rozmowy będą bardziej klarowne i im mniej będzie problemów z komunikacją, tym lepiej będzie to świadczyło o danej firmie. Dodatkowo możesz prosić o referencje, dzięki którym również będziesz mógł się dużo dowiedzieć.

Podczas budowy domu trzeba podejmować decyzje odnośnie materiałów, które zostaną wykorzystane, jak i elementów wykończenia, które będą miały się w nim pojawić. Pamiętaj, że każda z tych decyzji będzie miała wpływ nie tylko na budżet, którym dysponujesz, ale również na komfort, bezpieczeństwo i wytrzymałość poszczególnych rzeczy.

Budowa domu to piękny, ale jednocześnie trudny czas, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Im lepiej zaplanujesz cały proces i się do niego przygotujesz, tym większa będzie szansa, że przebiegnie on bez większych zakłóceń, a Ty będziesz mógł się cieszyć z wymarzonego domu.

źródło: Materiał Sponsorowany

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie


Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły