Odbudowali 150-letnią chatkę rybacką. Można ją wynająć!

Poszanowanie do tradycji i historii to rzecz, którą bardzo cenimy. Po co tworzyć nowe obiekty, całkowicie niezwiązane z miejscem, gdy w okolicy można znaleźć dziesiątki inspirujących miejsc. Właśnie takie podejście mieli norwescy architekci ze studia TYIN!

Projekt Naust paa Aure to 150-letnia chatka rybacka, która stała opustoszała nad jednym z jezior w północnej części Norwegii. Architekci postanowili odzyskać z niej jak najwięcej materiałów, by na nowo odbudować tę lokalną pamiątkę. Nie było to łatwe zadanie! Deski były niemal w całości przegnite, strop zapadł się do środka, natomiast porośnięta mchem i grzybami podłoga po prostu popękała i opadła na grunt. To jednak nie powstrzymało projektantów. Udało im się odzyskać niemal wszystkie zastane materiały, które zaimpregnowano i odrestaurowano. Drewnianą konstrukcję zastąpiono nowymi, trwalszymi belkami, a całość wzmocniono zaprawą.


Dodatkowo Naust paa Aure zyskał wiele nowych funkcji, takich jak taras ze schodkami prowadzącymi do wody, podnoszonymi ścianami z paneli, czy kilkoma świetlikami, które doświetlają wnętrze. Obecnie obiekt służy jako dom wypoczynkowy, który można wynająć na doby. 

Publikacja została napisana w nowo powstałej placówce BGŻ BNP Paribas w centrum Warszawy. Postanowiliśmy na jeden dzień przenieść tam siedzibę naszej redakcji.

zdjęcia: pasi aalto
źródło: http://www.tyinarchitects.com