Odchowalnik dla kurcząt – nietypowy projekt dyplomowy Agnieszki Surmy

O takich projektach nie piszemy często. Odchowalnik dla kurcząt zaprojektowała Agnieszka Surma. To jej projekt licencjacki dyplomowy na kierunku Wzornictwo w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Agnieszka jest absolwentką tamtejszego Wydziału Sztuki, a jej promotorem był dr hab. Bartosz Mucha.

Odchowalnik dla kurcząt to projekt kompaktowego zestawu umożliwiającego rozpoczęcie hodowli ptactwa domowego. Nie jest to jednak projekt skierowany do każdego. Poszczególne miasta mogą określać specjalne warunki, które należy zapewnić, aby hodować drób. Ustawa z 29 czerwca 2017 roku o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich uznaje drób za gatunek wyłącznie gospodarski. Z kolei warszawski Regulamin utrzymania czystości i porządku miasta stołecznego Warszawy nakazuje trzymanie drobiu wyłącznie w obiektach zamkniętych i zakazuje utrzymywania ich w budynkach wielorodzinnych czy na nieruchomościach zabudowy jednorodzinnej o powierzchni działki poniżej 1000 m kw.

Na odchowalnik dla kurcząt nie może więc sobie pozwolić każdy. Jednak idea, która przyświecała jego powstaniu jest godna pochwały. Projektantka chciała w ten sposób umożliwić osobom kontakt z naturą i życiem wiejskim osobom, które wcześniej takiego kontaktu nie miały.

Odchowalnik składa się z kilku części o różnych funkcjach. Głównym elementem zestawu jest plastikowa kopuła z lampą grzewczą zamykająca drewnianą podstawę wyposażoną w termostat. Drewniana podstawa pełni funkcję karmnika. Dodatkową częścią zestawu jest odkryty wybieg zabezpieczony siatką ochronną.

Gadżet ma też zupełnie inne funkcje! Plastikową kopułę można zmieniać w wiszącą lampę, wybieg może stać się pojemnikiem na przybory, a drewniana podstawa może funkcjonować jako niski stolik.

Odchowalnik dla kurcząt

Takie połączenie stanowi swego rodzaju szansę na drugie życie produktu. Kiedy odchów kurcząt zostaje zakończony, kopuła w zależności od potrzeb użytkownika służy jako klosz lampy wiszącej lub stojącej – tłumaczy Agnieszka Surma.

Kopuła wraz z wybiegiem i elementami wyposażenia karmnika, wykonane zostały z polistyrenu. Podstawa łącząca się z kopułą oraz nogi wybiegu powstały z litego drewna.

Czytaj też: Ciekawostki | Ceramika | Zwierzęta | Lampa | WhiteMAD na Instagramie

fot. Przemek Szuba, źródło: Agnieszka Surma