Narożna kamienica

Odnowili każdy detal. Narożna kamienica w Szczecinie po remoncie

Narożna kamienica znajduje się na rogu ulic Piastów i Żółkowskiego w Szczecinie. Po remoncie zyskała odnowioną elewację, sztukaterie i balkony. Wcześniej wyremontowano tu klatki schodowe.

Narożna kamienica zbudowana została w dwudziestoleciu międzywojennym. Przez lata nieremontowana wreszcie doczekała się odświeżenia. W sumie prace remontowe trwały 18 miesięcy. W ich wyniku odnowiono elewację frontową, odtworzono sztukaterię, zadbano o izolację ścian piwnic, zamontowano nowe parapety i okna w piwnicy. Część prac odbywała się od strony podwórka. Również tam odnowiono elewację i wyremontowano okładzinę cokołu z płytek. Dodatkowo wyremontowano balkony, balustrady i zadaszenia.

Narożna kamienica przy al. Piastów 8 to budynek dwuklatkowy. Drugie wejście znajduje się od strony ulicy Żółkiewskiego. Kamienicę zbudowano w czasach, gdy Szczecinem rządził nadburmistrz Hermann Haken, który przyczynił się do urbanistycznego rozwoju miasta. To właśnie z jego inicjatywy zlikwidowano umocnienia twierdzy z 1873 roku, dzięki czemu Szczecin zyskał nowe tereny pod zabudowę.

Narożna kamienica


W poprzednich latach wykonano generalny remont klatek schodowych w budynku. W sumie koszt remontu zewnętrznej części pochłonął 829 tysięcy złotych. Remont był koordynowany przez Szczecińskie TBS, a projekt remontu kamienicy został opracowany uwzględniając wytyczne wskazane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj też: Zabytek | Renowacja| Ciekawostki | Szczecin  | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał w 2017 roku:

źródło zdjęć: UM Szczecin