Odnowiona kamienica przy ulicy Piłsudskiego w Bytomiu

Dobiegają końca prace, dzięki którym kamienica przy ulicy Piłsudskiego 34-36 w Bytomiu odzyskała dawny blask. Jeszcze kilka lat temu była kompletną ruiną.

W ostatnim tygodniu zlikwidowano rusztowania z fasad budynków przy ul. Piłsudskiego 34-36. Wcześniej stan kamienicy był tragiczny. Pobrudzona elewacja, uszkodzone dekoracje, zamurowane otwory okienne i drzwiowe w części parteru… na szczęście ten stan jest już tylko historią.

Kamienica przy ulicy Piłsudskiego zbudowana została pod koniec XIX i na początku XX wieku w stylu secesyjnym. Jej remont odbył się w ramach większego programu rewitalizacji Śródmieścia Bytomia. O remontach innych kamienic w tym mieście pisaliśmy wcześniej TUTAJ i TUTAJ.

Prace remontowe przeprowadziła firma Efekt Sp. z o.o. Podczas zadania udało się odrestaurować dekoracje sztukatorskie i wyczyścić cegłę klinkierową, której przywrócono oryginalny kolor. W sumie prace remontowe trwały kilka miesięcy i polegały nie tylko na renowacji detali architektonicznych, czyszczeniu i uzupełnianiu ceglanego licowania, ale też na przemurowaniach parteru, gdzie wcześniej mieściły się lokale użytkowe.

Dzięki zmianie użytkowania lokali na parterze, powstały tam cztery mieszkania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wkrótce na klatce schodowej zostanie zamontowana rampa dla wózków inwalidzkich, powstanie też podjazd, którym będzie można się dostać do budynku tylnym wejściem – mówi Paweł Kucab, wykonawca inwestycji, właściciel firmy Efekt.


W odnowionych wnętrzach powstało 18 mieszkań. Dodatkowo jedno stworzono na poddaszu. Ostatnim etapem remontu jest ocieplenie bramy, remont klatek schodowych i montaż elementów instalacji elektrycznej.

fot. Arkadiusz Janocha, źródło: UM Bytom

Czytaj też: Kamienica | Bytom | Zabytek | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Tak kamienica przy ulicy Piłsudskiego w Bytomiu wyglądała PRZED remontem:

fot. Google

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły