Odra Centrum we Wrocławiu

Odra Centrum we Wrocławiu już działa! To pływający dom kultury

Niemal rok czekało na gości. Odra Centrum to pływający dom kultury, który rozpoczął działalność we Wrocławiu. Ośrodek przycumował między ujściem Oławy a mostem Grunwaldzkim.

Ośrodek edukacyjny Odra Centrum to placówka, której celem jest szerzenie ekologicznych działań i ochrona środowiska naturalnego rzek i akwenów. Obiekt jest otwarty codziennie od godziny 9 do 20. Odra Centrum zostało zbudowane przez Fundację OnWater, którą kieruje Kamil Zaremba, właściciel pierwszego po wojnie domu na wodzie we Wrocławiu.

Pływający budynek Odra Centrum ma 800 m kw. powierzchni i waży 500 ton. Wewnątrz znalazły się pomieszczenia, które poświęcone są różnym proekologicznym aktywnościom. Na pokładzie znalazło się między innymi laboratorium czystości wody, pracownia drukarek 3D, mała szkutnia, gdzie można poznać zasady budowy łodzi czy Odrateka – zbiór książek i materiałów poświęconych Odrze.

Odra Centrum to też miejsce, które sprzyja relaksowi. W środku działa kawiarnia – można tu zjeść lody i ciasta.

Odra Centrum we Wrocławiu


5 czerwca, w ramach Święta Osiedla Plac Grunwaldzki OD NOWA, fundacja zaprosiła na dzień otwarty Odra Centrum. Byli mieszkańcy, byli turyści, byli starsi, młodsi i zwierzęta. – Super – to słowo słyszałem dzisiaj najczęściej, we wszystkich językach – mówi Kamil Zaremba.

Na miejscu można też wypożyczyć kajaki. Wypożyczenie kajaka na dwie godziny to koszt 27 złotych, jest jednak warunek – wypożyczający otrzymują chwytaki i worki, dzięki którym mają zbierać śmieci pływające po rzece.

W Odra Centrum organizowane są warsztaty i inne zajęcia edukacyjne. Właściciel planuje, że jeszcze tego lata odbędą się tutaj kameralne koncerty. Przestrzeń można też wynająć, by zorganizować na przykład urodziny.

Odra Centrum zacumowało przy moście Grunwaldzkim, dojść tam można od ul. Mazowieckiej.

Czytaj też: Ciekawostki | Wrocław | Podróże | Dzieci | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Wrocław

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły