Odsłonięto mozaiki na dworcu PKP w Rzeszowie. Zostaną odnowione!

We wnętrzu dworca w Rzeszowie odsłonięto mozaiki, które pochodzą z lat 60. XX wieku. Ma to związek z trwającymi pracami remontowo-budowlanymi. Dzieła pierwotnie znajdowały się w dawnej Sali restauracji.

Zachowana mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną. Do jej wykonania wykorzystano kamienie, które w latach 60. były często stosowane w dekoracji. Z kamieni wykonano relief, w którym połączono malarstwo ścienne z zaprawą, w której zatopiono kamienie. Do wykonania mozaiki zostały użyte kolorowe otoczaki, nasączane olejami w celu zachowania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu, fragmenty polichromowane zostały wykonane w technice olejnej. Co ciekawe, wykorzystano naturalne barwniki pigmentów ziemnych. Ciemne barwy stworzono z użyciem ochry, ugry i umbry. Całość zabezpieczono warstwą werniksu damarowego, który jednak z biegiem lat pociemniał co wpłynęło na ogólny odbiór mozaik.

Nie jest znany autor projektu oraz wykonawca. Ze względu na wymienione wyżej charakterystyczne cechy, tj. zastosowane materiały oraz łączenie mozaiki z malarstwem ściennym, należy przypuszczać, że twórcami kompozycji byli Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Tworzyli oni w dobie modernizmu, a ich monumentalne mozaiki oraz polichromie dekorowały reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej z tego okresu tj. „Dom Chłopa” oraz Supersam w Warszawie. Przykładem twórczości tych artystów była do niedawna dekoracja ścienna (mozaika oraz polichromia) w sali koncertowej oraz na elewacji zewnętrznej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie – informuje Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator zabytków pełniąca nadzór konserwatorski nad inwestycją.


O tym, jak cenne jest to dzieło świadczy fakt, że mozaika jest jednym z niewielu tego typu projektów zrealizowanych i zachowanych do dziś w Rzeszowie. Jej forma oddaje charakter i idee modernizmu.

Konserwator zabytków chce, by odnowione mozaiki stały się elementem wystroju przebudowywanego dworca kolejowego. Kolejarze zapowiedzieli już, że przebudowany obiekt będzie zachowywał swój modernistyczny charakter. Więcej o samym remoncie dworca pisaliśmy TUTAJ.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu

Czytaj też: Mozaika | Sztuka | Modernizm | Rzeszów | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie