Wizualizacja: Element

OFF Miasto w Gdańsku. Nad Opływem Motławy powstaną mieszkania i bulwary

OFF Miasto to nowa deweloperska inwestycja w Gdańsku, którą zrealizuje Invest Komfort. Oprócz budynków mieszkalnych powstaną powierzchnie dla handlu i usług oraz dużo zieleni. W planach jest też budowa bulwarów i aranżacja przestrzeni nad wodą, która da możliwość relaksu w sąsiedztwie Starego Miasta. Kompleks będzie powstawać etapami, a jego projekt powstał w pracowni BJK Architekci.

Planowane budynki będą swego rodzaju nowoczesną dzielnicą. Inwestor świadomie wybrał nazwę „OFF”, która ma symbolizować odcięcie się od szybkiego trybu życia, zwrócenie uwagi na jego inne aspekty. Miejsce ma emanować kreatywnością.

OFF Miasto to precyzyjnie wycelowany projekt. Uprzywilejowany geograficznie. Zacierający granice między fizycznością rozumianą jako architektura, urbanistyka a niematerialnym charakterem miejsca. Ducha tchną artyści, którzy wprowadzają twórczość już na etapie samego projektowania, współpracy przy kampanii i oczywiście inicjując programy kulturalno-społeczne. Ponieważ nawet najbardziej dopracowany projekt deweloperski dopełnia się poprzez zaangażowanie mieszkańców, sąsiadów, najemców. Nie tylko tu i teraz, ale w perspektywie pokoleń  – mówi Michał Ciomek, wiceprezes zarządu Invest Komfort.

OFF Miasto spaja wieloaspektowy charakter dzielnicy Dolne Miasto. Łączy potrzeby na pozór sprzeczne: bycie w centrum wydarzeń z jednoczesną możliwością przełączenia się w tryb OFF i przebywania w otoczeniu natury. W ramach tej wizji nowa realizacja Invest Komfortu będzie tworzyć miejsce idealne do życia. I sprawi, że wielkomiejski i industrialny styl Brabanku, sąsiadującego z Muzeum II Wojny Światowej, będzie miał swoją przeciwwagę właśnie w postaci OFF Miasta, otwierającego się na naturę Opływu Motławy.

Modularna i różnorodna koncepcja architektoniczna tej inwestycji została wyłoniona w międzynarodowym konkursie.

Od początku pracowaliśmy nad stworzeniem nowej części miasta, nie tylko kompleksu mieszkalno-usługowego. Chcieliśmy maksymalnie otworzyć OFF Miasto na Gdańsk i zespolić części mieszkalne oraz usługowe z pasem zieleni i placem wodnym, w ramach trendu włączania wody do miasta – opowiada Tomasz Janiszewski, główny architekt i autor koncepcji z biura projektowego BJK Architekci.

W ten sposób powstała koncepcja budowli kaskadowej, wychodzącej bulwarami do brzegu Motławy. „Schodkowość” bryły wraz z różnorodnością materiałową nada projektowi dynamiki.

Docelowo, w ramach sześciu etapów kwartału OFF Miasto, powstanie około tysiąca mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych. Kolejne partie inwestycji zaprezentują różnorodną architekturę, będą wielowymiarowe i wielomateriałowe. Pierwszy etap realizacji zakłada budowę dwóch budynków oraz zewnętrznej, dostępnej dla wszystkich gdańszczan i odwiedzających miasto gości przestrzeni rekreacyjnej przy nabrzeżu Starej Motławy. Mieszkańcy Gdańska zyskają amfiteatralny bulwar naprzeciw przystani Żabi Kruk, który naturalnie ożywi Dolne Miasto i przywróci dzielnicy niedostępny przez dziesięciolecia kwartał. Dzięki precyzyjnie nadanemu charakterowi usług oraz rytmicznie zaprojektowanej zieleni i kieszonkowych parkach na nowo powstanie tu przestrzeń sprzyjająca integracji kulturalnej. W ciągu dnia będzie częścią dużego miasta, zaś wieczorem stworzy nastrój skłaniający do wyciszenia i głębokiego relaksu.

Kreatorka zieleni OFF Miasta, Dorota Rudawa z RS Architektura Krajobrazu, podąża za myślą architektoniczną, którą zdominowała wielkomiejska różnorodność i wielomateriałowość.

Nasadzenia w przestrzeni dzielnicy będą więc gatunkami o bogatym kwitnieniu, różnych odcieniach i pokroju. Natura więc nie tylko otoczy OFF Miasto, ale też je wypełni. Zastosowanie monokultur roślinnych ma za zadanie podkreślenie architektury oraz uwydatnienie rytmu nabrzeża, oddającego pierwszy plan wodzie – podkreśla Dorota Rudawa.

Planowaną zabudowę widać w prawym dolnym rogu:

wizualizacja: Element

Wyniesione na poziom pierwszego piętra dziedzińce mieszkalne odseparowane zostały od pasaży kaskadowymi nasadzeniami zimozielonych żywopłotów. Zapewniają mieszkańcom pełną prywatność w ogródkach oraz sąsiedzkiej przestrzeni wypoczynkowej na dziedzińcu, otoczonej bujnymi krzewami – to prywatne oazy w centrum miasta, pełne kolorów i zapachów.

Do wyłącznej dyspozycji mieszkańców zostaną oddane przestrzenie sprzyjające rozwijaniu swoich pasji i przede wszystkim nawiązywaniu relacji z sąsiadami, architekturą i sztuką.

Głównym założeniem przy projektowaniu części wspólnych było stworzenie wnętrz o miejskim charakterze, spójnych z oryginalną architekturą i otoczeniem, wzbogacając je o elementy i wykończenia, których możemy dotknąć, poczuć i doświadczyć na wiele różnych sposobów – deklarują twórcy: Jakub Piórkowski i Hanna Bialic z PB Studio oraz Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski ze studia Akurat.

Integralną częścią projektu jest sztuka, w związku z tym już na etapie kampanii inaugurującej inwestor zaprosił do współpracy Pawła Nolberta, docenianego na świecie artystę. Łączy on tradycyjne techniki malarskie z cyfrowymi narzędziami.

Chciałbym, żeby sztuka stała się mostem łączącym różnorodność doświadczeń mieszkańców i ich sposób odkrywania świata – mówi Paweł Nolbert.

Powierzchnia działki dla całego przedsięwzięcia zajmie ok 56 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa mieszkalna niemal 55 tys. m kw. Projekt obejmie także przebudowę ul. Toruńskiej oraz budowę ul. Jana Ożdżyńskiego. Realizacja całego projektu potrwa kilkanaście lat. Oficjalna sprzedaż apartamentów rozpocznie się wkrótce. Więcej na stronie offmiasto.pl.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Gdańsk | Osiedle | Urbanistyka | Apartament | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły