Ogród Literacki w Krakowie. Powstał na zwykłym podwórku

To już kolejny park kieszonkowy, który powstał w Krakowie. Ogród literacki położony jest na dziedzińcu budynków mieszkalnych przy ulicy Galla.

Motywem przewodnim do powstania ogrodu były słowa Wisławy Szymborskiej: “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Park kieszonkowy Ogród Literacki usytuowany jest między budynkami w centrum miasta. Powstał, aby mieszkańcom dostarczyć miejsce, w którym będą mogli wypocząć w sąsiedztwie zieleni.

Atutem ogrodu są stare drzewa, które rosną tu od dziesiątek lat. Wystarczyło uporządkować teren wokół nich i uzupełnić o nowe elementy i nasadzenia, by stworzyć zupełnie nową jakość. Wysokie drzewa otulające ogród zapewniają cień w upalne dni.

Inwestycję zrealizował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który zachęca mieszkańców do korzystania z ogrodu:

Wymarzone miejsce na odpoczynek z książką w ręce…, bo gdzie lepiej zatopić się w powieści niż w Literackim Ogrodzie Krakowian – czytamy wpis Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie na Facebooku.

Można przyjść tutaj z własną literaturą lub wypożyczyć jedną z pozycji, które dostępne są w umieszczonej na terenie ogrodu biblioteczce.


Ogród literacki zyskał też nowe nasadzenia. Na terenie ogrodu pojawiły się między innymi: hortensja bukietowa, kosaciec syberyjski w kolorze niebieskim, tulipany, oraz drzewa: brzoza, buk, cis i krzewy porzeczki.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Zieleń | Kraków | Park  | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie