Ogród na dachu, a pod spodem targowisko. Jedyne takie na świecie

Autorami projektu targowiska jest holenderska pracownia MVRDV. Obiekt ma powstać w mieście Tainan w Tajwanie.

Kupujesz świeże warzywa i owoce, a po kilku minutach możesz wypocząć w ogrodzie tuż nad straganami. Taki pomysł na miejskie targowisko zrodził się w głowach architektów z pracowni MVRDV. Nie chodziło tutaj tylko o stworzenie atrakcyjnego miejsca do handlu, ale przestrzeni, w której można połączyć codzienne zakupy ze spotkaniami z ludźmi z sąsiedztwa.

Market Tainan Xinhua znajduje się we wschodniej części miasta. Jego lokalizacja pozwala na szybki dojazd sąsiadującym z miastem rolnikom oraz samym mieszkańcom, gwarantując w ten sposób dostęp do świeżych produktów. Projekt architektów przewiduje budowę prostego obiektu o wysokim dachu, który umożliwia stworzenie na dachu zieleni. Ma ona nie tylko cieszyć oczy, ale też pomóc oczyszczać powietrze. 


Na dachu znaleźć ma się też niewielki domek – to budynek administracyjny, którego powierzchnia częściowo oddana zostanie użytkownikom. Domek administracji ma cztery poziomy. Na jego szczycie otwarta zostanie restauracja oraz miejsce dla wystaw. Nie będzie to jednak galeria sztuki, ale miejsce, w którym wyeksponowane zostaną najlepsze produkty rolnicze regionu. Wystawa powstanie z myślą o uczniach pobliskich szkół, którzy będą mogli lepiej poznać zagadnienia związane z rolnictwem.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem market oddany zostanie do użytku pod koniec 2020 r.


Publikacja powstała w ośrodku domków na wynajem Camppinus Park w Jezierzanach, gdzie redakcja magazynu whiteMAD tymczasowo przeniosła swoją siedzibę. Jeżeli jesteście miłośnikami nowoczesnej architektury, inteligentnych domów oraz weekendowych wypadów za miasto, to miejsce jest dla was idealne!

wiz. MVRDV + LLJ Architects