rzeźba na pierwszym planie autorstwa Rolanda Kościołka, fot. Magdalena Dąbrowska

„Ogród Rzeźby” przed Centrum Olimpijskim w Warszawie. Jest ich ponad sto!

Od piątego czerwca do końca września 2024 r. w Warszawie będzie można odwiedzić „Ogród Rzeźby”. Wystawę zorganizowano przed budynkiem Centrum Olimpijskiego przy Wybrzeżu Gdyńskim 4. Kuratorami wystawy są Weronika Kaźmierska, Majid Jammoul i Anita Wolszczak-Karasiewicz. Organizatorem wystawy jest Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House, a współorganizatorami Polski Komitet Olimpijski i Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków.

„Ogród Rzeźby” będzie można zwiedzać od piątego czerwca aż do 30 września. To największa wystawa rzeźb ogrodowych w Polsce. Wydarzenie jest atrakcją zarówno dla kolekcjonerów i entuzjastów sztuki, ale też dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą obcować z dziełami w przestrzeni. Celem ekspozycji jest prezentacja wielkoformatowych dzieł kilkudziesięciu polskich rzeźbiarzy w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie – wokół rzeźb Igora Mitoraja („Ikar uskrzydlony”) czy Zbigniewa Wojkowskiego („Zapaśnicy”), będącej częścią stałej ekspozycji nowoczesnej siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Ogrody, będące symbolem harmonii między człowiekiem a naturą, idealnie wpisują się w kontekst prezentacji rzeźby. Rozmaite prace, wykonane przez polskich artystów, harmonijnie współistnieją z otaczającą je zielenią, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Taka aranżacja przestrzeni ma pozwolić odwiedzającym przenieść się w świat wyjątkowych form, kształtów i inspiracji. Zebranie tak wielu obiektów blisko siebie sprawia, że ogrody Centrum Olimpijskiego mogą być jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc tego lata w stolicy.

Rzeźby ogrodowe są ważnym elementem, który tworzy krajobraz. Ich wyjątkowość wynika nie tylko z formy czy materiału, z jakich zostały stworzone, ale też w sposobie, w jaki wkomponowują się w otaczający krajobraz, nadając mu estetycznego i emocjonalnego wymiaru.

Wielu artystów zdecydowało się wyeksponować prace nawiązujące do różnych dziedzin sportu. Jerzy Kędziora pokaże aż trzy rzeźby balansujące, każda z nich przedstawia aktywność i ruchy pełne precyzji. Autor zwrócił się w stronę cyrkowych dziedzin sportu, bowiem wśród jego lewitujących rzeźb zobaczymy m.in.akrobatę i gimnastyczkę. Monika Osiecka przedstawiła natomiast odlane z brązu, naturalnej wielkości baletnice, o powabnych ruchach pełnych finezji.

Zebranych tu form jest więcej. W nawiązaniu do konstruktywizmu Wit Bogusławski wykonał dwa monolity, Jolanta Herma-Pasińska elementy à la architektoniczne, ulegające destrukcji, a Dorota Grześkiewicz rozczłonkowanego ostrosłupa. Niebagatelną pracę z surowego marmuru ukaże nam Jacek Zwoniarski; konstrukcja sprawia wrażenie kruchej i niestabilnej, ale właśnie to było zamiarem artysty. Rzeźbiarzom niekiedy udaje się uchwycić formy organiczne i opływowe, czego zachwycający efekt możemy zobaczyć w pracach Zbigniewa Maleszewskiego, Zuzanny Grochowskiej, Marka i Barbary Moderau oraz Majida Jammoula.

Wśród dzieł dostrzec też można takie, które nawiązują do świata zwierząt. Przykładem są „Dzieci morza i wiatru” stworzone przez Alicję Sidorowicz. Ta stalowa, ażurowa konstrukcja ukazująca, jak gdyby poklatkowe ujęcie wynurzających się z wody koni, sprawia wrażenie, że zwierzę za chwilę faktycznie się poruszy. W zupełnie innym klimacie Wojciech Brewka zaprezentuje swoją wesołą świnkę; figura cała pokryta jest charakterystycznymi dla autora kolorystycznymi, street-artowymi plamami. Zobaczymy też „Żubra” i „Źrebaka” autorstwa Anny Dębskiej oraz urokliwą „Fokę” i dostojnego „Bociana” Anny Wszyndybył.

Jerzy Kędziora „Gimnastyczka z szarfą”

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 5 czerwca o godzinie 18. w Centrum Olimpijskim. Będzie to okazja do bezpośrednich rozmów z twórcami, poznania historii i inspiracji, które skłoniły ich do wykonania dzieł. Planowane są też trzy oprowadzenia kuratorskie: 27 czerwca, 15 sierpnia i 26 września. Równolegle z inauguracją Ogrodu Rzeźby odbędzie się otwarcie restauracji Olympic Sky w Centrum Olimpijskim. Część rzeźb ustawiono już wewnątrz restauracji.

Ogród Rzeźby można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 8-20. Prezentowane eksponaty będzie można kupić.

Artyści biorący udział w wystawie: Bogusławski Wit, Brewka Wojciech, Chłodziński Sylwester, Dębska Anna, Gogol Urszula, Grochowska Zuzanna, Grześkiewicz Dorota, Grzybek Aleksander, Habza Urszula, Herma-Pasińska Jolanta, Jammoul Majid, Jesiotr-Krupińska Iwona, Karłowicz Magdalena, Kędziora Jerzy, Koclęga Tomasz, Kołodziejski Krzysztof, Kościółek Roland, Kowalski Dariusz, Kozłowski Mieczysław, Krzpiet Tomasz, Lorek Barbara, Maleszewski Zbigniew, Markowski Bogdan, Moderau Barbara, Moderau Marek, Opała Jacek, Osiecka Monika, Pastuszka-Kowalska Teresa, Pawłowski Krzysztof, Pielaszek Kacper, Prokop-Miśniakiewicz Olga, Renes Krzysztof, Roszkowska Joanna, Rubaszewski Paweł, Sidorowicz Alicja, Wątróbska-Wdowiarska Anna, Wszyndybył Anna, Zwoniarski Jacek, Zyga Marek.

źródło: Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Ciekawostki | Warszawa | Sport | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

Sztukę można też zobaczyć w restauracji Olympic Sky, która znajduje się wewnątrz budynku:

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej