Ogród w tajemnicy za bramką

„Ogród, w tajemnicy za bramką”. Nowy mural w Poznaniu

Nowy mural w Poznaniu zatytułowany jest „Ogród, w tajemnicy za bramką”. Jego znalezienie nie jest takie oczywiste. Twórcy ukryli go na podwórku kamienic przy ul. Za Bramką 7.

Mural ma 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Za jego projekt i wykonanie odpowiada poznańskie studio MUR·ALL. „Ogród, w tajemnicy za bramką” powstawał przez 14 dni. Nad jego powstaniem pracowało siedmioro artystek i artystów. W sumie kolorowe malowidło pochłonęło aż 80 litrów farby.

Do stworzenia muralu, zainspirowało nas m.in. malarstwo secesyjne, gdzie mnogość form i kolorów była popularnym środkiem ekspresji. Istotna jest też lokalizacja dzieła – znajduje się ono na dziedzińcu kamienicy więc, aby je zobaczyć,  trzeba wykazać się odrobiną sprytu i determinacji.  Mural odsłoni swoją tajemnicę w pełni, gdy przekroczymy bramę wejściową do budynku przy ulicy Za Bramką 7 w Poznaniu – tłumaczy Dominik Dziedzina ze studio MUR·ALL, dyrektor artystyczny projektu.

Sama nazwa ulicy „Za Bramką” pochodzi od historycznej furty w murach miejskich, która była umiejscowiona przed laty na początku uliczki, można było przez nią wejść lub opuścić obwarowane miasto.

Projektując mural artyści zwrócili uwagę na to, że będzie on otoczony z trzech stron oknami, z których mieszkańcy będą mogli obserwować dzieło. Dlatego zdecydowali się równomiernie rozłożyć akcenty na całej wysokości ściany. Przeskalowali też ptaka, aby obserwując go z dołu był lepiej czytelny.

Zachęcamy do obejrzenia działa na żywo, dopiero wówczas można poczuć jego przestrzeń i przyjrzeć się dopracowanym detalom, gdyż same zdjęcia nie oddają w pełni uroku – mówi Dominik Dziedzina.

Ogród w tajemnicy za bramką


W efekcie powstał mural „Ogród, w tajemnicy za bramką”, który jest oderwany od rzeczywistości. Barwne dzieło ma baśniowy klimat, zdumiewa i przenosi widzów do tajemniczego ogrodu pełnego kwiatów i lekkości.

Mural jest złożony i intensywny w odbiorze, znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników – co jest dla nas zrozumiałe i oczywiste – dodaje Dominik Dziedzina.

Mecenasem muralu jest właściciel kamienicy przy ul. Za Bramką 7 (ALDOM Nieruchomości). Oficjalne odsłonięcie muralu planowane jest dopiero jesienią 2020 r., kiedy planowane jest zakończenie prac remontowych dziedzińca, jednak dzieło z powodzeniem można oglądać już dziś.

Czytaj też: Murale | Poznań | Kamienica | Renowacja

źródło: MURALL