Ogrody Ulricha w Warszawie. Szklarnie zostaną otwarte jeszcze w tym roku!

Zabytkowe Ogrody Ulricha znów będą tętnić życiem. Kompleks składa się z zabytkowych szklarni, w których przed wojną hodowano egzotyczne owoce. W środku znajdą się lokale gastronomiczne oraz przestrzeń do organizowania wydarzeń. Kompleks zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni WXCA oraz poznańskiej LAB3.

Ogrody Ulricha to miejsce kryjące zarówno niesamowitą historię, jak i mające ogromny potencjał. Przed wojną znajdował się w nich park i XIX-wieczne szklarnie, w których rodzina Ulrichów hodowała znane w całej Warszawie egzotyczne owoce, takie jak pomarańcze i ananasy. Pierwotnie wypełnione zielenią, Ogrody Ulricha wkrótce znowu rozkwitną nie tylko roślinnością, ale też życiem towarzyskim.

Kiedy w 1878 roku dzisiejsze osiedle na Woli było jeszcze wsią o nazwie Górce, słynne szklarnie przy ulicy Górczewskiej zbudował Jan Krystian Ulrich, syn znanego warszawskiego ogrodnika, Jana B. Ulricha. Była to część rozbudowanego zakładu ogrodniczego, w którego skład wchodziły też szkółki i pokazowy ogród. W nowoczesnych jak na tamte czasy, podgrzewanych szklarniach hodowano egzotyczne rośliny.

Po II wojnie światowej zakład został upaństwowiony i funkcjonował aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy go zamknięto. W późniejszych latach zrewitalizowano park Ulricha, a tuż obok powstało CH Wola Park. W 2001 roku cały teren Ogrodów Ulricha wraz z pozostałościami historycznych budynków wpisano do rejestru zabytków.

Projekt rewitalizacji zabytkowych szklarni i terenów zewnętrznych przygotowała pracownia WXCA. Z kolei zespół LAB3 odpowiada za projekt rewitalizacji Willi Ulricha i Zielonej Chaty. Każda z dwóch historycznych szklarni będzie odgrywać inną rolę. W jednej z nich znajdą się lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie, bary i egzotyczna oranżeria, w drugiej zaś przestrzeń z rozrywką dla najmłodszych. Zachowano wszystkie murowane elementy zabytkowych, XIX-wiecznych szklarni, a naziemne konstrukcje obiektów zostaną odtworzone razem z detalami białej ślusarki i przeszkleń.


Centralną oś całego kompleksu stanowi pasaż wiodący od ulicy Górczewskiej do centrum handlowego Wola Park. Plac ma tętnić życiem przez cały rok. Będzie to przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych: koncertów, pokazów kina plenerowego, imprez tanecznych czy targów. Przestrzeń wokół zostanie zazieleniona, a część dawnego placu zmieni się w ogród społeczny i pasaż z kwitnącymi drzewami owocowymi, przywodzący na myśl sad we mgle. Ochłody w upalne dni dostarczy fontanna.

O tym wszystkim pierwsi goście zrewitalizowanych Ogrodów Ulricha przekonają się już w październiku 2022 roku.

źródło: WXCA

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | Warszawa | Historia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły