Biała Kamienica realizowana jest przez firmę YUNIVERSAL Development, natomiast projekt budynku wykonał architekt Robert Sobański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obiekt powstaje na działce u zbiegu ulic Zachodniej i Więckowskiego, a jego fasada zaczyna nabierać ostatecznego kształtu. Spod rusztowań wyłoniły się ażurowe elementy, przypominające pokaźnych rozmiarów koronki, oraz fragment jednej z elewacji.
Budynek powstaje przy fragmencie ul. Zachodniej, której pierwotny charakter został znacząco zmieniony w latach 60. ubiegłego wieku, gdy poszerzenie arterii wymusiło wyburzenie fasad istniejących tam kamienic. W wyniku tych działań odsłonięte zostały oficyny, które z biegiem lat ulegały coraz większej degradacji. Powstająca Biała Kamienica będzie oferować 69 mieszkań o podwyższonym standardzie oraz przestrzenie usługowe, które znajdą się na parterze budynku. Dodatkowo na poziomie zero oraz -1 zaplanowano 43 miejsca parkingowe. Budynek znajduje się w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Zachodniej i Więckowskiego, doskonale uzupełniając zdegradowaną tkankę miejską.
Fot. YUNIVERSAL Development
Bryła siedmiokondygnacyjnego obiektu została dostosowana do historycznej pierzei, uwzględniając wykusz i podcienie w narożniku. Główne wejście usytuowano w miejscu styku ulic Zachodniej i Więckowskiego, a kolejne znajdą się od południowej i północnej strony budynku, zapewniając dostęp do lokali mieszkalnych oraz usługowych. Na najwyższej kondygnacji architekt zaprojektował wspólny taras widokowy. Architektura budynku nawiązuje do XIX-wiecznego stylu wielkomiejskiego. Projektant, Robert Sobański, podkreśla inspiracje historią miasta:
„Historia tego miejsca to po prostu historia Łodzi, czyli miasta niezwykle zróżnicowanego pod względem architektonicznym. Będąc w Łodzi nie czerpać z tego bogactwa byłoby grzechem” – mówi o swoich inspiracjach architekt Robert Sobański.
Projekt Białej Kamienicy wyróżnia się elegancką, jasną elewacją ozdobioną licznymi detalami, które nawiązują do tradycyjnej zabudowy kamienicznej. Szczególną uwagę zwracają okrągłe elementy w narożnej części budynku, przypominające koronki, co nadaje projektowi unikalnego charakteru. To śmiała koncepcja, której efekt wzbudził duże zainteresowanie.

Kamień węgielny pod budowę Białej Kamienicy wmurowano w 2021 roku. Prace budowlane ruszyły dwa lata później, rozpoczynając się od wykonania głębokiego wykopu, w którym powstała podziemna hala garażowa dla przyszłych mieszkańców. Na tej solidnej podstawie wzniesiono budynek, który w kwietniu 2024 roku osiągnął stan surowy zamknięty. Zakończenie budowy planowane jest na jesień tego roku.
Źródło: YUNIVERSAL Development, lodz.tvp.pl
Czytaj też: Łódź | Kamienica | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie