Empty new room with mansard windows

Okna dachowe 4 szybowe – czym się wyróżniają?

Okna dachowe dają dużo światła, dzięki czemu są chętnie stosowane na poddaszu stanowiącym mieszkalną część domu. Wśród tego typu okien na szczególną uwagę zasługują okna dachowe 4 szybowe. Czym się charakteryzują?

Choć patrząc na okno, zwykle nie jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka dostrzec, czy jest ono 2-, 3- czy 4-szybowe, ilość szyb ma duże znaczenie. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się okna 4-szybowe, które są energooszczędne i mają wiele innych zalet. Co warto o nich wiedzieć?

Okna dachowe 4-szybowe – czym się charakteryzują?

Okna dachowe 4 szybowe składają się z pakietu czterech zespolonych ze sobą szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Taka budowa zapewnia im doskonałą szczelność i izolację, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, energooszczędnych domach. Tego typu okna nie tylko zapewniają dobrą izolację akustyczną i termiczną, ale dają też możliwość zainstalowania w jednej z komór żaluzji, która nie mając dostępu do otoczenia, nie brudzi się i nie zacina. 

W porównaniu ze standardowymi szybami modele 4-szybowe mają też lepszy współczynnik przenikalności cieplnej (U). Im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność. W standardowych szybach współczynnik ten wynosi ok. 1,4-2,6 W/m2K. Z kolei okna 4-szybowe zwykle mają współczynnik U poniżej 0,8 W/m2K. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w domach pasywnych. Aby jednak okna mogły spełniać swoją funkcję, muszą być dobrze zamontowane i mieć ocieploną ramę. Również pomieszczenie musi spełniać pewne warunki. Powinno mieć wentylację mechaniczną, dobrze zaizolowane fundamenty i dach oraz nowoczesne ogrzewanie. Tylko przy spełnieniu parametrów izolacyjnych okna dachowe 4-szybowe będą dobrze wypełniać swoją funkcję. 

Jakie zalety mają okna dachowe 4-szybowe?

Okna dachowe 4-szybowe mają wiele zalet, dzięki czemu są chętnie stosowane w nowoczesnych domach. Jakie są ich najważniejsze cechy?

  • Wprowadzają do pomieszczenia więcej światła – zapewniają większy przepływ światła słonecznego, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jaśniejsze.
  • Zapewniają lepszą izolację akustyczną – okna dachowe 4-szybowe lepiej chronią przed hałasem z zewnątrz, dzięki czemu zapewniają komfort i spokój podczas pracy lub odpoczynku. Jest to bardzo duży atut, szczególnie w sytuacji, gdy mieszkanie znajduje się w hałaśliwej okolicy.
  • Zapewniają wysoką izolacyjność termiczną – jak wcześniej wspomnieliśmy, okna 4-szybowe mają lepszą izolacyjność niż standardowe okna. Jako że są wypełnione gazem szlachetnym, ciepło nie ucieka z domu, dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu.
  • Zapewniają lepszą wentylację – dzięki sprawnemu przepływowi powietrza eliminujemy problem zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu.
  • Umożliwiają zamontowanie żaluzji w komorze wewnętrznej – ukryta w oknie żaluzja skutecznie chroni przed nadmiarem światła słonecznego, a przy tym jest mniej podatna na zabrudzenia i uszkodzenia. Taka żaluzja nie wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ nie osadza się na niej kurz. Również mechanizm trudniej przypadkowo uszkodzić. Możliwość zamontowania żaluzji wewnątrzokiennej jest więc ogromnym atutem okien dachowych 4-szybowych.

Okno dachowe uchylne czy obrotowe?

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien dachowych. Istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie, jest sposób otwierania okna. Jedną z opcji są okna obrotowe, które jeszcze niedawno były standardem. Dobrze doświetlają one pomieszczenia i umożliwiają ich skuteczne wietrzenie. Takie okno otwiera się wyłącznie obrotowo, a kąt obrotu wynosi 180 stopni. Bez problemu można umyć szybę zewnętrzną i obsłużyć markizę, która jest zamontowana na zewnątrz.

Nowszym, bardziej zaawansowanym technologicznie modelem okien dachowych obrotowych są okna o podwyższonej osi obrotu. Jako że oś obrotu znajduje się powyżej połowy okna, można bezpiecznie podejść do jego krawędzi. Ten typ okna gwarantuje też doskonałe doświetlenie i możliwość skutecznego wietrzenia pomieszczeń. Podwyższona oś obrotu zapewnia też szerszy widok z okna. Warto wiedzieć, że okno obrotowe pełni też funkcję okna uchylno-obrotowego, gdzie dolna część skrzydła jest oknem klapowym, a górna zapewnia dodatkowe doświetlenie.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie okien dachowych 4-szybowych?

Wybierając okna dachowe, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest sposób otwierania, który musi być dopasowany do potrzeb mieszkańców, aby zapewniał wygodę użytkowania. Duże znaczenie ma też rozmiar okien i ich liczba w pomieszczeniu. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kilku mniejszych okien zamiast jednego dużego. Pozwoli to lepiej doświetlić pomieszczenie i zapewni równomierny rozkład światła. Okna dachowe muszą też mieć odpowiednią wysokość, aby pasowały do pomieszczenia i zapewniały dobry widok na okolicę. Przestrzeń mieszkalna na poddaszu daje bowiem możliwość stworzenia dobrze doświetlonego miejsca, w którym można urządzić sypialnię lub pokój do pracy. Warto więc w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości, jakie dają okna dachowe i stworzyć dzięki nim przytulną, nowoczesną przestrzeń na strychu.

Artykuł sponsorowany

Empty new room with mansard windows