Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza i sprawiają, że korzystanie z wymarzonego domu staje się przyjemniejsze. W artykule zebraliśmy przykłady pomysłowych aranżacji, w których okna grają główną rolę.

Wybór odpowiedniego okna jest inwestycją na lata. Budując dom, warto sięgać po produkty, których specyfikacja techniczna odpowiada nie tylko aktualnym potrzebom, ale sprosta wyzwaniom przyszłości. O co chodzi? Nowoczesne okna skutecznie tłumią hałas, doskonale izolują ciepło zimą i chłód latem, co pozwala zużywać mniej energii i przekłada się na konkretne oszczędności. Dodatkowo nowoczesne okna pozwalają wpuszczać do wnętrza więcej naturalnego światła – docenimy to zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze.

Okno miejscem relaksu

Radość z czytania jest większa, jeśli z książką zaszywamy się w przyjemnie zaaranżowanej przestrzeni. Domowa biblioteka może być pojemna, ale nie musi zajmować dużo miejsca. Wystarczy sprytna aranżacja okna, aby stworzyć atrakcyjny kąt, który zmieści się nawet w małym mieszkaniu.

W projekcie jednorodzinnego domu na zdjęciu poniżej widać domową bibliotekę, zaprojektowaną wokół panoramicznego okna. Zabudowa wykonana na wymiar pozwoliła nadać przestrzeni przytulnego charakteru. Półki zostały rozmieszczone po bokach i nad oknem, a tuż pod nim powstało wygodne siedzisko z szufladami poniżej. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić sporo miejsca. Ulubione książki można mieć pod ręką, a siedząc tuż przy oknie, podziwiać krajobraz. I jak w takiej aranżacji powstrzymać się od chłonięcia kolejnego rozdziału?


Panoramiczny widok

Nowoczesna architektura lubi przeszklenia. Duże okna sprawiają, że do wnętrza przenika więcej naturalnego światła, natomiast przebywając wewnątrz, można cieszyć się widokiem na pobliską zieleń. Stosowanie dużych przestrzeń w domach jednorodzinnych pozwala też łączyć salon z ogrodem, który staje się przedłużeniem strefy dziennej i przybliża domownikom naturę.

Okna bezramowe

Wrażenie przestrzeni potęgują bezramowe okna panoramiczne. Są nowoczesne i posiadają bardzo dobre parametry cieplne. Nie trzeba obawiać się utraty ciepła w okresie zimowym. Panoramiczne okna najlepiej eksponować po wschodniej, południowej lub zachodniej stronie. Takie umieszczenie sprawi, że do wnętrza wpadnie najwięcej promieni. Dla chcących cieszyć się pięknym widokiem dobrym wyborem będą okna Panorama HX 300 Internorm, które można stosować nawet w budownictwie pasywnym.

Na świeżym powietrzu

Właściciele domów szczególnie cenią sobie możliwość korzystania z tarasu. Odpowiednio dobrane okna i drzwi tarasowe pozwolą cieszyć się tym miejscem zwłaszcza wiosną, latem i jesienią. Ulubionym rozwiązaniem architektów są tarasowe drzwi przesuwne z niskim progiem. Szczególnie ten ostatni element ma znaczenie. Niski próg sprawia, że przestrzeń dzienna domu łączy się z tarasem niemal na tej samej linii. Taki widok to raj dla estetów. Przykładem tarasowych drzwi przesuwnych jest model HS 330, to okna do pięknych wnętrz.

Drzwi tarasowe przesuwne mogą mieć nawet 270 cm szerokości i 280 cm wysokości. Cały element konstrukcji może być szeroki nawet na 5,8 m. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. Takie drzwi zapewniają też bezpieczeństwo mieszkańcom. Mogą być łatwo zaryglowane, a okna z laminowanymi szybami są trudne do sforsowania.

Komfort prywatności

Wymarzony dom powinien dawać poczucie prywatności. Okna można ozdabiać tradycyjnymi zasłonami czy żaluzjami, ale można też sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązania. Jakie? Ciekawym rozwiązaniem są okna ze zintegrowaną żaluzją międzyszybową. Umieszczenie żaluzji wewnątrz konstrukcji okna ma wiele zalet. To minimalistyczne rozwiązanie, bo elementy żaluzji nie wystają poza obrys okna, a w słoneczne dni skuteczniej odbijają promienie, zapobiegając przegrzaniu wnętrza. Dużą zaletą jest też brak konieczności czyszczenia żaluzji – do wnętrza okna po prostu nie docierają zanieczyszczenia. Okna zespolone Internorm wyposażone są w zaciemnienie I-tec i specjalny moduł fotowoltaiczny, dzięki któremu żaluzjami można sterować bez konieczności doprowadzania do okna zasilania. Sprytne!



Okna poziome w kuchni

Dobrze zaprojektowana kuchnie nie tylko pięknie wygląda, ale też jest miejscem, które podoła wszelkim kulinarnym eksperymentom. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej pojawiają się okna poziome, które umieszczane są w kuchni nad roboczym blatem. Ich obecność pozwala doświetlić stanowisko pracy i ograniczyć konieczność korzystania ze światła sztucznego. Jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią, to dodatkowe źródło naturalnego światła nada całej przestrzeni spójnego charakteru.

Drewno naturalnie

Kolejnym trendem w aranżacji wnętrz jest wybór okien z drewnianą ramą. Przed laty były jedynym wyborem. Dopiero w XX wieku zaczęły pojawiać się ramy z aluminium i tworzyw sztucznych. Dziś nowoczesna technologia pozwala łączyć drewno i aluminium, by jednocześnie korzystać z zalet obu materiałów.

Dużą wartością drewnianych ram jest już ich sam wygląd. Takie okna tworzą we wnętrzu przytulną atmosferę. Jednocześnie pokrycie ramy z zewnętrznej strony warstwą aluminium sprawia, że rama jest odporna na warunki atmosferyczne. Warstwa aluminium może mieć antracytowy kolor, przez co architektura samego domu będzie nowoczesna, a jego wnętrze pozostanie ciepłe i przyjemne.

źródło: Internorm

Czytaj też: Okna | Wnętrza | Mieszkanie | Dom | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Okna Internorm można stosować do najbardziej wymyślnych aranżacji. Tak prezentują się w domu pod Warszawą:

Dom pod Warszawą jak współczesny świdermajer

Artykuł sponsorowany.