fot. Materiały UM Rybnik

Okrąglak w Rybniku wpisany do rejestru zabytków!

Decyzję podjął Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Okrąglak w Rybniku jest przykładem modernistycznej architektury z okresu po II wojnie światowej.

Okrąglak, obok budynku Teatru Ziemi Rybnickiej (czytaj TUTAJ) są najmłodszymi zabytkami w Rybniku. Konserwator podkreśla jednak ich znaczenie dla architektury.

Każda epoka pozostawia po sobie rzeczy wybitne, średnie i słabe. Są różne czasy, w niektórych powstaje wiele rzeczy wybitnych, w innych wiele słabych. Rolą konserwatora jest dostrzeganie tych wybitnych i ich ochrona. Kluczową formą ochrony obiektu jest wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków. Taki wpis nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną – wiedząc, że dany obiekt jest zabytkiem, patrzymy na niego inaczej, bardziej doceniamy – mówi Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

Okrąglak zbudowano w 1974 roku. W pracach projektowych zaangażowana była Barbara Meisel.

Wpis budynku do wojewódzkiego rejestru zabytków to efekt starań właściciela – Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej. Inicjatywa zyskała poparcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, który wydał w sprawie decyzje w oparciu o opinie i analizy.

Wszyscy wiedzą, gdzie jest Okrąglak, jego wartość polega na tym, że jest bardzo dobrze osadzony w przestrzeni małego placu, który nie ma korzystnego kształtu, to taka niewielka kieszeń urbanistyczna. Prosta forma – okrągły obiekt ze szklaną ścianą osłonową, który stoi na trzonie – nadaje budynkowi lekkości, a jego barwa – seledyn przywodzący na myśl kolor spatynowanej miedzi, doskonale koresponduje z wieżami pobliskiej bazyliki. Okrąglak to ciekawa konstrukcja, bardzo logiczne i dobrze zaaranżowane wnętrze, a przede wszystkim świadectwo tego, że zrzeszeni w Cechu rybniccy rzemieślnicy mieli duże ambicje, realizując projekt niebanalny i wyróżniający się na tle innych budynków cechowych – tłumaczy rybnicki konserwator zabytków.

materiały Muzeum w Rybniku

Wpis do rejestru zabytków to szansa na zachowanie wyjątkowych obiektów dla przyszłych pokoleń w pierwotnej formie i kształcie. To także możliwość pozyskania dotacji ze źródeł zewnętrznych na niezbędne remonty i modernizacje, których zakres musi być jednak konsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

źródło: UM Rybnik (www.rybnik.eu)

Czytaj też: Modernizm | Ciekawostki | Zabytek | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie