Circle Wood House pod Warszawą z nagrodą European Property Awards

Okrągły dom pod Warszawą już gotowy. Mamy zdjęcia domu Circle Wood!

Las skrywa swoje tajemnice. Na bazie tej filozofii architekt Przemysław Olczyk z pracowni Mobius zaprojektował dom zorientowany do wewnątrz. Okrągły dom pod Warszawą zakłada budowę domu w bezpośrednim otoczeniu drzew. Część z nich stanie się nieodłącznym elementem konstrukcji.

Okrągły dom pod Warszawą „Circle Wood” powstał w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Budynek ma 400 m kw. powierzchni i zaprojektowany został na rzucie owalu, którego centralną część stanowi strefa dzienna. Do jego budowy architekt zaproponował żelbetową konstrukcję licowaną panelami drewnianymi Okume z zachodniej Afryki równikowej. Mimo dużej powierzchni zatopiony w leśnym krajobrazie dom nie przytłacza wielkością. Nietypowy kształt budynku ma przywodzić na myśl pień z wyciosanymi otworami. To one tworzą kieszenie pomieszczeń i kameralnych otwarć, dzięki którym mieszkańcy mogą się czuć swobodnie i intymnie. 


Rozległa, piaszczysta działka gęsto porośnięta sosnowym lasem, stworzyła wyjątkową scenografię dla domu zlokalizowanego w Izabelinie. Powstał w gęstwinie lasu i w szacunku dla niego. Dom nie przytłacza wielkością choć z zewnątrz może imponować skalą. Wszystko za sprawą nadwieszonej, owalnej ramy, która domyka zabudowę garażu i otwartej strefy spa w harmonijnym okręgu. 

Budynek o powierzchni 400 m kw. wykonany w konstrukcji żelbetowej obłożonym jest panelami z drewna Okume, pochodzącego z zachodniej Afryki. To egzotyczne drewno – eleganckie i bezsęczne – doskonale wpasowało obiekt w leśne otoczenie. Za sprawą materiałów, kolorystki i owalnej formy budynek organicznie zanurza się w naturalny krajobraz puszczy.

“Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą” – tłumaczy idee projektu jego autor, Przemek Olczyk z warszawskiego biura Przemek Olczyk Mobius Architekci.

Inwestor, który ceni sobie prywatność nie chciał jednak zamykać się na piękno otoczenia, jakie tworzy otulina Kampinoskiego Parku Narodowego. Odpowiedzą na te pozornie wykluczające się założenia projektowe stało się atrium, w którego centralnej części pozostawiono sosny, sięgające strzeliście ku niebu. Atrium przyjemnie i harmonijnie sączy przyrodę do wnętrza domu, pełnego światła dziennego, naturalnych materiałów i przestronnych przeszkleń.

Przestrzeń wewnątrz przywodzi na myśl prywatną galerię sztuki, wrażliwą na piękno przyrody projektowaną w harmonii z naturą. Mocnym elementem wpływającym na odbiór wnętrza jest rzeźbiarska wstęga schodów, które same w sobie stanowią artystyczny element architektury budynku. Pozostałe pomieszczenia cechuje wyrafinowana gra naturalnymi materiałami. Piaszczysty krajobraz z wysokimi trawami i sosnami porastającymi okolicę tworzy zaś zmienne w czasie tło.

Wycięte w olbrzymim pniu wnęki pozwoliły na czytelne strefowanie poszczególnych funkcji zapewniając poczucie prywatności oraz kontakt z otaczającą przyrodą. Dom charakteryzuje powściągliwość detalu, co podkreśla elegancję materiałów i jego prostotę. Bezpośredni kontakt z naturą sprawia, że dom zmienia się w zależności od otaczającej go aury – pogody, pór dnia i roku.

Półprywatne atrium to przestrzeń harmonijnie korespondująca z formą domu. Wycięte w olbrzymim pniu wnęki pozwoliły wydzielić czytelne strefy. Prócz części prywatnych i wspólnych powstaje tutaj strefa SPA i kilka tarasów, z których można obserwować otaczającą budynek przyrodę. To swego rodzaju uzależnienie od otoczenia sprawi, że przebywając w środku będzie można cieszyć się zmieniającym widokiem. Otoczenie będzie wyglądać inaczej w zależności od pogody, pory dnia i roku.

O architektach: 
Mobius Architekci – Mobius oferuje usługi projektowe w pełnym zakresie architektonicznym. “Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi biurami inżynierskimi. Wykonujemy projekty w dowolnej lokalizacji na terenie Polski i Europy. Naszym celem jest odnajdywanie fragmentów unikalności i oryginalności w obszarze architektury współczesnej. Powoływanie do istnienia niekonwencjonalnych form. Przeobrażanie pomysłów w kształty, a form w emocje.” – czytamy na stronie Mobius 

Czytaj też: Polska | Warszawa | Las | Mobius Architekci | Architektura | Dom jednorodzinny 

 

źródło: materiały prasowe / https://mobius.pl

zdjęcia: Paweł Ulatowski

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły