Okularnicy mają swój raj. Oto CHIC optique w Poznaniu od PL.architekci

Salon optyczny to miejsce, w którym liczy się każdy detal. Wiedzą to architekti, którzy zaprojektowali wnętrze CHIC optique, nowego salonu w centrum Poznania.

Zadanie zaprojektowania wnętrza salonu powierzono architektom z pracowni PL.architekci (Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka oraz przy współpracy Agnieszki Jurenko). CHIC optique znajduje się zaledwie 100 metrów od Starego Rynku w Poznaniu.

Inwestorom zależało, aby powstał tutaj salon z wyselekcjonowanymi, designerskimi i oryginalnymi modelami oprawek światowych marek. By osiągnąć ten efekt projektanci zaprojektowali salon tak, by z jednej strony wyróżniał się w pierzei ulicy, a z drugiej nie konkurował z ponad 300 wzorami oprawek, które przecież są w tym miejscu najważniejsze.

Cały pomysł opiera się na iluzji: oprawki umieszczone są w graficznych gablotach, które swym wyglądem przypominają trójwymiarową instalację. Takie rozwiązanie pozwoliło pogrupować i uporządkować poszczególne marki oprawek. Graficzne, czarne znaki przestrzenne kontrastują tutaj z dominującą bielą. Biel jest tutaj jednak w różnych odcieniach i na różnych fakturach: na miękkich i lejących się zasłonach, na matowym wykończeniu zabudów meblowych i w lekko błyszczącej wersji na żywicznej podłodze.

Ważnym elementem były dodatki. Stylizowane biurko, czarne fotele czy postarzany złoto-szary dywan mają tutaj nie tylko nawiązywać do “szykowności” widniejącej w nazwie salonu, ale również miały być elementem, który będzie łączyć wnętrze z zewnętrzną architekturą budynku. Salon znajduje się bowiem w starej kamienicy.

Zdjęcia: Anna B. Gregorczyk