Oligami. Mieszkanie w Gdańsku od Ministerstwa Spraw we Wnętrzach

Oligami to oryginalne wnętrze w gdańskiej Oliwie, które zaprojektowali Magdalena Konopka i Marcin Konopka z pracowni Ministerstwo Spraw we Wnętrzach. Złote elementy, marmurowa podłoga, nietuzinkowe dodatki i detale (spójrzcie chociażby na kominek) dodają wnętrzy niesamowitego charakteru! Zobaczcie co o najnowszej realizacji mówią Twórcy! 

Oligami. skąd wzięła się nazwa projektu?
Marcin – Oligami to gra słów, łącząca słowo “origami” z nazwą gdańskiej dzielnicy, Oliwy, gdzie zlokalizowany jest apartament. Nazwa ta wiele mówi o wnętrzu, które stworzyliśmy. Stylistycznie bazuje ono na historycznym klimacie oliwskich, klasycznych wnętrz. Jednocześnie jednak dokonaliśmy swoistego “łamania” stylu, podobnie jak łamiemy papier układając z niego rzeźbę wedle japońskiej sztuki.

Na czym polega łamanie stylu we wnętrzach Oligami? 
Magda – Wnętrze pełne jest sztukaterii, choć niektóre z nich, opowiadają własną historię. Na przykład ściana w salonie, gdzie sztukaterie odchodzą od klasycznej kompozycji i  prowadzą  ciekawą grę z granicami koloru.

Marcin – szanujemy klasykę, ale puszczamy do niej oko. Wiktoriański portret nad komodą dobrze to tłumaczy…Dama z gumą balonową mówi dużo o naszym stylu:)
Magda – może  “robi nas w balona”…
Marcin – …lub po prostu zdejmuje z klasyki nieprzystępność i sztywność.W holu pojawiają się złocone elementy stalowe. Czy to też element łamania stylu?
Magda: to rodzaj dekoracji, która jednocześnie ma wartość konstrukcyjną. Spaja hol złotą kreską, wprowadzając szlachetny materiał, lecz w funkcji konstrukcji.

Spójrzmy na sypialnię. Jest dosyć odważna – łączy w jednej przestrzeni łóżko oraz łazienkę.
Marcin: – inwestorzy byli otwarci na tego typu rozwiązanie. Dzięki połączeniu dwóch funkcji przestrzeń zyskała rangę apartamentu hotelowego. Elektrycznie sterowana zasłona oddziela łazienkę od sypialni

Magda: – bezpośredni dostęp do łóżka z wanny to niewątpliwie zaleta tej sypialni. Użyty lekki kamień w wielkich płytach tworzy spójny efekt łączący podłogę i ściany. Dominujący kolor morskiej niebieskości tworzy kontrapunkt dla marmurowych powierzchni.

Co stanowiło największe wyzwanie w projekcie Oligami? 
Magda: Najtrudniejszy był układ funkcjonalny. Materia starej Oliwy jest trudną bazą do modyfikacji. Zmiana funkcji pomieszczeń, media oraz ściany działowe – ta podstawa wymagała od nas dużego zaangażowania, aby efekt końcowy zyskał przestronność oraz funkcjonalność dla rodziny. 

Z czego najbardziej zadowoleni byli inwestorzy? 
Marcin: Poza wspomnianym rzutem, inwestorzy docenili plastyczność wnętrza – to, w jaki sposób wprowadza dialog klasyki ze współczesnością, oraz w jaki sposób kolorystyka tworzy zmysłowe wrażenia na domownikach. Kolor w postaci pastelowych odcieni przechodzi płynnie ze ścian na podłogi, sufity, sztukaterie. 

O architektach:
Magdalena Konopka  – pełna zapału i optymizmu. Realizuje swe ambicje poprzez dzielenie się dobrą energią z innymi. Czerpie radość z przenoszenia ich wizji i marzeń w świat materii.  Śmiała i odważna, otwarta na nowe doświadczenia, miejsca, pomysły i działania. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i koordynowaniu inwestycji.

Marcin Konopka – czerpie z każdej chwili. Obserwuje, kreuje, przekształca. W poszukiwaniu nowości i świeżości wychodzi poza ramy, przełamuje schematy. Ceni sobie dowolność myśli, swobodę działania i kolekcjonowanie wrażeń. Główny projektant Ministerstwa, absolwent Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Więcej informacji o działalności Ministerstwo Spraw we Wnętrzach znajdziecie klikając TUTAJ: http://msww.pl

Czytaj też: Wnętrza | Apartament | Gdańsk | Architektura w Polsce | Meble | whiteMAD na Instagramie

źródło: Ministerstwo Spraw we Wnętrzach /  http://msww.pl